ŚWIETLICA

Rozkład zajęć    

 

Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi

(J. Korczak)

Słowa J. Korczaka wciąż są aktualne i ukazują sposób pracy z dziećmi.

ROK SZKOLNY 2017/2018

STYCZEŃ

Miesiąc styczeń dzieci rozpoczęły od konkursu plastycznego : „Gry i zabawy zimowe”, którego laureaci otrzymali upominki oraz dyplomy. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w czasie zimowych zabaw i gier. Odbyły się pogadanki z uczniami klas 1-3 SP dotyczące bezpiecznego spędzania czasu podczas ferii zimowych. Świetliki poznały zwierzęta występujące w strefie polarnej. Dzieci na zajęciach plastycznych wykonywały maski karnawałowe.


GRUDZIEŃ

Grudzień minął świetlikom w atmosferze oczekiwania na wizytę Świętego Mikołaja. W grudniu kontynuowany był konkurs plastyczny: „Rysunek miesiąca”. Dzieci na zajęciach plastycznych i artystycznych wykonywały prace związane z tematyką świąteczną, wspólnie z Panią Renatą Kaziur uczniowie klas 1 SP uczyli się wykonywać papierowe choinki ze starych, niepotrzebnych książek, natomiast uczniowie klas 3 SP wykonywali kolorowe pacynki Mikołajów, elfów i reniferów. Świetlic przygotowywała się do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia dekorują choinki, przygotowując szopkę i aktualną gazetkę ścienną. Uczennice Zuzanna Kania, Kinga Skipirzepa i Julia Kulak wspólnie z Panią Renatą Kaziur wzięły udział w konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 4 w Zawierciu „Jak być eko, czyli przygoda z literaturą”. Dziewczynki z pomocą Pani Renaty wykonały książkę pt.: ”Kaśka Dziwaczka” - praca zajęła II miejsce.

  

 

LISTOPAD

Miesiąc listopad odznaczał się magiczną atmosferą. Tuż po święcie Halloween Świetliki wspólnie z wychowawczyniami przeprowadzały tradycyjne wróżby i zabawy andrzejkowe przy muzyce. Jak co miesiąc rozstrzygnięty został konkurs „Rysunek miesiąca”.

ROK SZKOLNY 2016/2017

MAJ

W miesiącu maju Świetliki wspólnie z wychowawcami przygotowywały dekoracje wiosenne, które przyozdobiły świetlice. Dzieci przygotowały flagi Polski, które posłużyły za dekoracje tablic z okazji Święta Konstytucji. Przypomnieliśmy sobie wspólnie z dziećmi datę związane  z tym świętem państwowym oraz dlaczego jest takie ważne dla naszego kraju. Świetlice ożywiły piękne kwiaty z papieru i bibuły. Na gazetce pojawiła się laurka dla naszych kochanych mam. Dzieci z kółka plastycznego i artystycznego wykonywały piękne kompozycje z papierowych kwiatów oraz laurki dla swoich mamusi. Pod koniec maja Świetliki przypomniały sobie historię Kromołowa oraz mogły podziwiać przepiękne rysunki przedstawiające naszą okolice będące nawiązaniem do tematu przewodniego jednego z tygodni „Moje miasto i region, w którym mieszkam”.

 

KWIECIEŃ

Kwiecień plecień co przeplata, trochę zimy, trochę lata.

 W miesiącu kwietniu  pełną parą ruszyły przygotowania do świąt Wielkanocy. Gazetkę zalały zajączki baranki, koszyczki oraz inne symbole wielkanocne. Dzieci na zajęciach artystycznych i plastycznych wykonywały kartki świąteczne, kurki, jajeczka wykorzystując materiały z recyklingu, stare książki ubrania, kapsle itp. Na przekór pojawiającemu się śniegowi na tablicach pojawiły się wiosenne dekoracje a świetlice przyozdobiły wielkie kwiaty z bibuły.

MARZEC

Świetlica miesiąc marzec przywitała zmianą dekoracji. Pani wspólnie z dziećmi próbowały nowymi gazetkami wywołać piękną wiosenną pogodę.  8 marca na świetlicy obchodzony był oczywiście dzień kobiet Panie wspólnie ze Świetlikami wykonały przepiękny kosz pełen kwiatów „Dla dziewczyny i dziewczynki”. Na gazetce powiły się zwiastuny wiosny; wiosenne kwiaty i bociany.  Bazie, tulipany i kwiaty pojawiły się w wazonach i na półkach. Świetliki wspólnie z Paniami korzystały z kilku ciepłych dni, które pojawiły się w marcu i rozegrały mecz piłki nożnej oraz zawody w skakaniu na skakance.

    

LUTY

W lutym nasza świetlica cieszyła się panującą zimą. Salę świetlicową zdobiły prace dzieci wykonane podczas zimowiska organizowanego w szkole. Zbliżające się Walentynki czyli Święto Zakochanych było okazją do tworzenia pięknych dekoracji świetlicowych oraz gazetek. Na świetlicy pojawiło się „Serce Amora” legenda głosi, że każdego kto go dotknie spotka w życiu wielka miłość. Dzieci uczęszczające na zajęcia kółka teatralnego zorganizowały przedstawienie dla zerówki pt.: „ Jaś i Małgosia w krainie baśni”. Okres karnawału stał się inspiracja dla Pani Sabiny Jarzyńskiej, która razem z dziećmi biorącymi udział w kółku plastycznym wykonywały przepiękne maski karnawałowe. Miesiąc zakończył się dla Świetlików podróżą do krainy najpiękniejszych bajek i baśni. Dzieci przypominały sobie najpiękniejsze baśnie oraz bajki takie jak „Śpiąca Królewna”; „Kopciuszek”, „Dziewczynka z zapałkami”.

    

GRUDZIEŃ

Drogi święty Mikołaju

Przybądź do nas, bo już czas.

Wszystkie dzieci Cię kochają

i serduszka biją nam.

Tu w  przedszkolu wielu dzieciom

serca biją niby młot.

Nie pozwól nam długo czekać,

bo nadchodzi ciemna noc.

Źródło: http://www.przedszkole.bukowno.pl/wiersze.mikolaj.htm

Grudzień minął świetlikom w atmosferze oczekiwania na wizytę Świętego Mikołaja.

W grudniu rozpoczął się konkurs plastyczny: „Kartka świąteczna”, którego celem było stworzenie najpiękniejszej kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po Nowym Roku.

Dzieci na zajęciach plastycznych i artystycznych wykonywały prace związane z tematyką świąteczną, wspólnie z Panią Renatą Kaziur uczyły się wykonywać papierowe choinki ze starych, niepotrzebnych książek.

Świetliki, które uczęszczają no kółko teatralne zorganizowały przedstawienie mikołajkowe dla klas 0”a” ; 0”b” oraz dla grupy 4-5 latków.

Świetlica przygotowywała się do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia dekorując choinki, przygotowując szopkę i aktualną gazetkę ścienną. Dzieci z kółka teatralnego zorganizowały uroczystą Wigilię oraz rozdały przygotowane dla wychowawczyń drobne upominki.

 

 

 

       

 

 

 

LISTOPAD

Miesiąc listopad rozpoczął się od rozstrzygnięcia konkursu „Moje ulubione zwierzątko”.

 I miejsce             Amelia Golenia, Laura Gryc, Emilia Gryc kl. 3a;

II miejsce            Wiktoria Napora kl. 2b;

III miejsce          Zuzanna Lendor, Zuzanna Czapla kl. 3a;

Oraz wyróżnienia dla: Kingi Skipirzepy, Arkadii Przybysławskiej, Julii Kulak, Stefanii Knutsen, Klaudii Jadczyk, Michaliny Czapli, Nicoli Musiał, Oliwii Pajtasz. Równocześnie rozpoczął się konkurs czytelniczy oraz konkurs układania puzzli. W listopadzie dzieci brały udział w obchodach Święta Niepodległości 11 Listopada poznały symbole narodowe i znaczenie tego święta dla Polski. Na zajęciach plastycznych prowadzonych przez panią Sabinę Jarzyńską dzieci wykonywały prace z kleksów, a także pejzaż jesieni, w czasie zajęć artystycznych z panią Renatą Kaziur wykonywały prace z plasteliny a także Mikołaje z butelek po ketchupie. Na zajęciach kółka teatralnego odbyło się występy na 11- go listopada dla zerówek. Listopad zakończył się poznawaniem tradycji i wróżb andrzejkowych. Świetliki wspólnie z paniami poznawały i brały udział we wróżbach andrzejkowych. Rozpoczęło się oczekiwanie na wizytę świętego Mikołaja.           

 

 

 PAŹDZIERNIK

 Jaskółeczki nie czekały
 na jesieni przyjście.
 Lecieć chciałyby za nimi
 kolorowe liście.
 Lecz tymczasem pozostają
 w wyzłoconym lesie
 aby pięknie wyglądała
 złota polska jesień.
 Choć to jesień, świerk czy sosna
 nie ma złotych igieł,
 i choć ptaki odleciały
 raźno ćwierka szczygieł.
 Dziobie ziarnka suchych ostów,
 barwami się mieni,
 jakby sobie nic nie robił
 z tej całej jesieni.

Źródło: http://lena.libra-wrd.pl/Wierszoteka/Miesiace.html

 

Miesiąc październik upłynął świetlikom w jesiennej atmosferze. Na zajęciach dzieci przygotowały prace plastyczne nawiązujące tematyką do jesiennej aury panującej na dworze. Kolorowe jesienne liście, kasztany, żołędzie, napotkane podczas leśnej wędrówki grzyby, natchnęły dzieci o przygotowania prac „Jesień w lesie…”.

 

Przygotowując się do nadchodzącego dnia „Wszystkich Świętych” Panie wspólnie z dziećmi wspominały tych którzy odeszli.

 

W październiku na świetlicy gościło także dużo uśmiechu w zawiązku ze świętem „Halloween” zapożyczonym z USA. Dzieci wspólnie z Paniami przygotowały dekoracje na salę świetlicową. Na zajęciach kółka plastycznego dzieci wspólnie z Panią Sabiną Jarzyńską wykonywały maski na Halloween. Pod koniec października został ogłoszony konkurs plastyczny „ Ulubione zwierzątko” rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku listopada. Laureaci otrzymają dyplomy oraz drobne upominki.

 

 

 

WRZESIEŃ

1 września 2016 roku powitaliśmy nowy rok szkolny. Na naszej świetlicy po 2 miesiącach wakacyjnej ciszy znów można było usłyszeć radosny śmiech dzieci. Uczniowie zachwyceni z powrotu do szkoły od razu wzięli się do pracy. Na zajęciach kółka plastycznego wykonywali prace plastyczne pt.: „Wspomnienia z wakacji”, a także „Wpadła gruszka do…”. Dzieci wspólnie z nauczycielami świetlicy wykonywały dekoracje świetlicowe, aby powitać jesień na świetlicy i w klasie. Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi zarówno na świetlicy, w klasie jak i również w drodze do i ze szkoły. Na świetlicy funkcjonują kółka zainteresowań:

 

Pani Renata Kaziur

Kółko artystyczne

Środa 12.35 – 13.20           sala 29

Czwartek 12.35 – 13.20      29

 

Pani Sabina Jarzyńska

Kółko plastyczne

Poniedziałek 12.35 – 13.20      sala 16

Kółko logopedyczne

Środa 12.35 – 13.20           sala 17

 

Pani Patrycja Przewłocka

Kółko teatralne

Wtorek 12.35 – 13.20         sala 29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

W marcu w świetlicy szkolnej odbył się konkurs dla klas I-III SP p.t.” Tradycje Świąt Wielkanocnych”

Celem konkursu było:

Zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.

Miejsce I – Amelia Przybyła kl. 2b

Miejsce II – Mateusz Kukułka kl. 2a

Miejsce III – Julia Skipirzepa kl. 2b

Pozostali uczestnicy:

Vladimira Mrazikova, Oliwia Domaga kl. 3a, Zuzanna Gryta, Nicola Cholewka – kl.3b, Marcel Klich kl. 2a, Julia Fabrycy, Stefania Knutsen kl. 1a, Wiktoria Napora, Wiktoria Zatońska kl. 1b, Alicja Ulatowska, Zuzanna Szczęsna kl.1c

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !


W marcu w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny dla klas I – III SP pt: „ Bezpieczne ferie”. W konkursie brali udział wybrani uczniowie z każdej klasy wraz z opiekunem. Na konkurs dzieci wykonywały plakaty dotyczące bezpiecznego spędzania ferii zimowych. 

Konkurs miał na celu:

Wśród uczestników konkursu, jury w składzie: p. Anna Pastuch, p. Agnieszka Pierzchała, p. Agata Woźniak, p.  Mariola Piotrowska, p. Monika Wojnarowicz, p. Patrycja Przewłocka  wyłoniło laureatów:

 Miejsce I:

KLASA IIIB

Mikołaj Kozłowski,

Jakub Gotowiecki,

Zuzanna Gryta,

Wiktor Łyko,

Andżelika Latacz

Marzena Stypa,

Natalia Hamerlik,

Nicola Cholewka

 

Miejsce II:

KLASA II A

Krystian Żak,

Zuzanna Czapla,

Mateusz Kukułka,

Paulina Boryń,

Amelia Golenia,

Michalina Frankiewicz,

Martyna Boryń,

Adrian Jaworski,

Marcel Klich,

Dawid Saczyński,

Zuzanna Lendor,

 

Miejsce III:

KLASA I C

Natalia Waksmańska,

Adrian Gryta,

Oliwia Jaworska,

Nicola Urbańska,

Oliwia Urbańska,

Zuzanna Szczęsna,

Wiktoria Kustra,

Alicja Ulatowska

W konkursie brali udział także uczniowie klasy II B, III A, I A oraz I B którzy otrzymali wyróżnienia. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz medale.

galeria


                W grudniu w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny dla klas I – III SP pt: „ Moja ulubiona postać bajkowa”. Na konkurs należało zrobić pracę metodą wyklejania ilustrującą postać
z bajki, wiersza, komiksu, baśni lub legendy.

Cele konkursu:

Wśród uczestników konkursu, jury w składzie: p. Anna Pastuch, p. Agnieszka Pierzchała, p. Agata Woźniak, p. Wiesław Foryś wyłoniło egzekwio:

miejsce I

Kinga Skipirzepa kl. 1b

Amelia Golenia kl. 2a

 

miejsce II

Nikolas Rogosz kl. 1b

Filip Koclęga kl. 3b

 

miejsce III

Arkadia Przybysławska kl. 1b

Michalina Frankiewicz kl. 2b

 

oraz pozostali uczestnicy konkursu:

 

kl. 1a: Julia Fabrycy,

kl. 1b: Zuzanna Kania, Wiktoria Kowalczyk, Adam Dura, Julia Kulak, Wiktoria Napora.

kl. 1c: Eryk Baran, Zuzanna Szczęsna, Wiktoria Dembska, Adrian Gryta.

kl.2a: Emilia Gryc, Laura Gryc, Zuzanna Lendor.

kl. 2b: Amelia Przybyła, Nikola Lendor.

kl. 3a: Karolina Holc.

kl. 3b: Roksana Trzewicarz, Andżelika Latacz, Angela Pałka, Dominika Tokarska, Nadia Szczygieł, Weronika Gieszczyk.

 

Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe – GRATULUJEMY.

 

 


W listopadzie 2015 r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs dla uczniów klas I – III SP pt: „ Zaczarowane słowa”. Nagrodzeni uczniowie nie tylko znają zasady kulturalnego zachowania i dobrych manier, ale posługują się nimi na co dzień.

Zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.

Klasa :

 

 


 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

II semestr - strona inetrnetowa

 

W XII edycji akcji pod hasłem „Podaruj Dzieciom Święta

organizowanej przez Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Przedszkole Nr 15 „Ekolaczki” w Zawierciu,

brała udział społeczność uczniowska Naszej Szkoły, przy współpracy rodziców i nauczycieli.

Wśród klas, które wykonały stroiki świąteczne i ozdoby choinkowe znalazły się:

 

 

 

 

VIII Międzyszkolny Turniej Warcabowy

 

Reprezentacja Naszej Szkoły w składzie:

Marcin Kiszel – klasa 3a

Julia Jarzyńska – klasa 4

Marta Kiszel – klasa 5

Oliwia Kazubek – klasa 5

dnia 9 X 2013r. brała udział w VIII Międzyszkolnym Turnieju Warcabowym organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 11 w Zawierciu.

Do konkursu zostało zgłoszonych 8 reprezentacji szkól podstawowych, w sumie 30 uczestników.

Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy, natomiast Marcin Kiszel otrzymał nagrodę książkową dla najmłodszego uczestnika konkursu.

Turniej wygrał uczeń ze Szkoły Podstawowej Nr 4.

 

       

 

 

 

W roku szkolnym 2013/2014 świetlica zorganizowała dla najmłodszych turniej pod hasłem „Łamigłówki mądrej główki”. 

W turnieju zostanie rozegranych 10 konkursów. 

Każdy uczestnik konkursu może zdobyć 5 punktów za zajęcie I miejsca, 4 punkty za zajęcie II miejsca, 3 punkty za zajęcie III miejsca oraz 1 punkt za uczestnictwo w rozgrywce.

Po zakończeniu turnieju 3 uczestnikom z największą liczbą punktów zostaną wręczone nagrody rzeczowe, a pozostali otrzymają certyfikaty uczestnictwa turnieju.

 

Na świetlicy funkcjonują też koła zainteresowań:

- kółko matematyczne

-kółko plastyczno -taneczne

- kółko wyrównujące zaległości w materiale programowym

Wszyscy chętni uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności pod czujnym okiem nauczycieli

.

 

 

 ROK SZKOLNY  2012/2013

    W związku z rokiem J. Korczaka będziemy się starać wdrażać poglądy tego wielkiego pedagoga w pracy ze „świetlikami”.

Ze szkolnej świetlicy mogą korzystać wszyscy uczniowie naszej szkoły. W wolnej chwili przed zajęciami oraz po zakończeniu zajęć lekcyjnych, czekając na rodziców lub autobus, mogą aktywnie i miło spędzić czas.

Najmłodsi uwielbiają bawić się w kąciku relaksacyjnym, mają do dyspozycji klocki, pluszaki, samochody, lalki i wiele innych zabawek. Bardzo często korzystają z bogatego zbioru gier planszowych. Wszyscy, którzy lubią rysować i malować mogą rozwijać swoje umiejętności plastyczne. 

 

Gdy tylko pozwala pogoda organizowane są dla uczniów zabawy ruchowe na boisku szkolnym.

Uczniowie uczestniczą w wielu konkursach organizowanych na świetlicy jak również przez placówki pozaszkolne. 

 

W roku szkolnym 2012/2013 świetlica zorganizowała dla najmłodszych turniej warcabowy. Przewidywane są trzy edycje turnieju: turniej jesienny, turniej zimowy i turniej wiosenny. W listopadzie wyłonieni zostaną finaliści edycji jesiennej.

 

 

 

 

 

W październiku uczniowie świetlicy wzięli udział w dwóch konkursach plastycznych. Jeden organizowany był przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej pod hasłem „Sposób na domowe odpady”. W tym konkursie zajęliśmy pierwsze miejsce. OIa Rok (kl. 1), Anna Domagała (kl. 2b), Oliwia Hamerlik (kl.1), Emilia Leśniak (kl. 4) i Amelia Rejek (kl. 2b) wykonały stolik z rożnymi dodatkami: filiżanki, podstawki, pojemniczki nie zabrakło również małych stołeczków.

W tym też konkursie uczennice z klasy 5 i 6 Patrycja Stańczyk, Magda Chudek, Wiktoria Supernak i Paulina Paterek otrzymały wyróżnienia. Prace koordynował nauczyciel muzyki i plastyki Wiesław Foryś.

 

 

 

Kolejny konkurs pod wspólnym tytułem „ZAWITAŁY ANIOŁY” zorganizował MOK w Zawierciu. Na ten konkurs uczennice z klasy 4 Anna Kolimaga i Weronika Walęga wykonały łańcuch na choinkę z materiałów ekologicznych.

 

W tym roku szkolnym zostały udekorowane drzwi naszej świetlicy. Duży napis i  elementy dekoracyjne już z daleka informują gdzie znajduje się świetlica. Wewnątrz sali uwagę przyciągają prace dzieci oraz gazetki tematyczne.

   

 

 

   

   

 

 

 

 

 

 

 

 

Na świetlicy funkcjonują też koła zainteresowań:

- kółko matematyczne

- kółko teatralne

-kółko plastyczne

- kółko wyrównujące zaległości w materiale programowym

Wszyscy chętni uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności pod czujnym okiem nauczycieli.

  


     ARCHIWUM