1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł, które będą mogli przeznaczyć na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.

Wnioski o świadczenie z programu można składać online już od 1 lipca br. Nabór wniosków w formie papierowej rozpocznie się miesiąc później – 1 sierpnia br. Ostateczny termin mija 30 listopada br.

do pobrania ulotka informacyjna

PÓŁKOLONIE LETNIE

6 LIPCA 2018

Od 25 czerwca do 6 lipca w szkole jak co roku odbywały się półkolonie letnie. Na uczestników przez dwa tygodnie czekało szereg interesujących zajęć. Od, wędrówek po najbliższej okolicy, poprzez zajęcia sportowe i plastyczne po wyjazdy do kina i na basen w Morsku. Mimo zmiennej aury uczestnicy nie mogli narzekać na nudę i brak zajęć.

 

ZAKOŃCZENIE ROCZNYCH ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH 2017/2018

22 CZERWCA 2018

W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste zakończenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się uroczyste akademie, podsumowujące pracę całego roku.  Na pierwszej akademii pojawili się uczniowie klas I-III szkoły podstawowej i klas ,,0”. Podczas występu wykonawcy zachwalali uroki wypoczynku  oraz przypominali o zachowaniu bezpieczeństwa podczas wakacyjnych rozrywek. Akademię tę przygotowali uczniowie klas trzecich pod kierunkiem pań, Beaty Kowalczyk, Agnieszki Krawczyk, Gabrieli Żółtowskiej oraz Elżbiety Benc. Następnie na akademii spotkali się uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej i klas drugich i trzecich gimnazjum. Akademię przygotowali uczniowie klas trzecich gimnazjum pod kierunkiem pań, Justyny Kukułki, Haliny Ciszowskiej, Elżbiety Benc oraz pana Wiesława Forysia. Absolwenci klas trzecich podziękowali dyrekcji szkoły, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za wspólne lata spędzone w szkole. Nie zabrakło również gratulacji podziękowań i nagród dla uczniów za całoroczny trud. Trzecioklasiści otrzymali od swoich młodszych kolegów i koleżanek pamiątkowe kubki. Dyrektor szkoły Andrzej Wilk podziękował wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za całoroczną pracę a rodzicom za owocną współpracę. Życzył wszystkim miłych i udanych wakacji przypominając równocześnie o zachowaniu bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku.  

RATOWNIK MEDYCZNY

 12 CZERWCA 2018

12.06.2018r. dzieci 4-5-letnie z oddziału przedszkolnego brały udział w spotkaniu z ratownikami medycznymi. Ratownicy pokazywali na fantomie sposób prawidłowej reanimacji człowieka, sposób ułożenia człowieka w pozycji bocznej ustalonej. Następnie dzieci pod nadzorem ratowników miały okazję poćwiczyć na fantomach reanimację, natomiast prawidłowe ułożenie człowieka w pozycji bocznej ustalonej ćwiczyły na sobie. Dzieci brały udział w dyskusji, odpowiadały na pytania ratowników, wykazując się dużą wiedzą. Dzieci prawidłowo wymieniły wszystkie numery alarmowe. Spotkanie było dla dzieci dużą atrakcją i okazją do zdobycia nowej wiedzy oraz nowych doświadczeń.

ZIELONA SZKOŁA 2018

8 CZERWCA 2018

W  dniach  od 26.05 - 08. 06. 2018 r. 38 uczniów z klas 3 wyjechało nad morze na zieloną szkołę do  Jastrzębiej Góry. Głównym jej celem była promocja zdrowego stylu życia, rozpowszechnianie sportu i czynnego wypoczynku, poznanie innego regionu Polski, zapoznanie się z jego przyrodą i architekturą. Śródroczny wyjazd uczniów do miejsca czystego ekologicznie połączony z nauką i aktywnym wypoczynkiem pozwolił poprawić stan zdrowia dzieci i ich ogólną sprawność fizyczną. Pobyt nad morzem umożliwił rozwijanie aktywności poznawczej, kształcącej  i twórczej. Uczestnicy zdobywali wiele sprawności, brali udział w konkursach plastycznych, zawodach plażowych oraz konkursie czystości.  Dzieci uczyły się współdziałania i ponoszenia odpowiedzialności za siebie i innych. Kształtowały w sobie postawy życzliwości, uczynności i chęci niesienia pomocy innym oraz dopasowania się do woli większości. Uczyły się kultury na co dzień, odpowiedniego zachowania w miejscach publicznych, estetycznego spożywania posiłków, dbania o higienę osobistą. Do wieczora grupa spędzała czas na pieszych wycieczkach brzegiem morza i po okolicy oraz na grach i zabawach na świeżym powietrzu. Pobyt na łonie natury, zwiedzanie zabytków, pamiątek przeszłości uczył wrażliwości na piękno przyrody i sztuki. Program zielonej szkoły był tak ułożony, aby dzieci miło i przyjemnie spędziły czas w nadmorskiej miejscowości. Podczas pobytu odbyły wycieczkę do Gdyni, gdzie zwiedziły Dar Pomorza, Skwer Kościuszki, gdyńskie akwarium i Centrum Wiedzy Eksperyment. We Władysławowie miały okazję „spacerować po dnie oceanu” czyli zwiedzać Ocean Park. Sporą atrakcją był pokaz smażenia i degustacja jajecznicy ze strusiego jaja oraz zwiedzanie strusiej farmy w Kniewie. Dużym przeżyciem okazał się rejs statkiem po morzu wokół Półwyspu Helskiego. W helskim fokarium oglądały karmienie fok. Interesujący był również pobyt w dawnej siedzibie Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, czyli zwiedzanie zamku w Malborku. Odbyły też pieszą wycieczkę do latarni morskiej na przylądku Rozewie i obejrzały „Gwiazdę Północy” - kamień ustawiony w miejscu najbardziej wysuniętym na północ. Oprócz tego uczestnicy brali udział w warsztatach animacyjnych: „Chrzest morski” i „Akademia Pana Kleksa” oraz w olimpiadzie sportowej z medalami. Było też ognisko i  zabawa taneczna. Wiele radości sprawiło dzieciom wyjście na basen i zabawy w wodzie oraz występ kapeli kaszubskiej. Uczestnicy zielonej szkoły przyjechali z mnóstwem miłych wrażeń.

ZACZAROWANY LAS

5 CZERWCA 2018

5 czerwca 2018 roku dzieci  z oddziałów przedszkolnych : maluchy, starszaki i gr. 0 B udały się na autokarową wycieczkę do Zaczarowanego Lasu. Podróż rozpoczęliśmy rankiem, wsiadając do wygodnych autokarów, którymi kierowcy dowieźli nas na miejsce. Na miejscu zostaliśmy powitani przez „Bajkową Postać” i zaproszeni do dalszej podróży do Zaczarowanego Lasu widocznego gdzieś daleko na horyzoncie. Dalszą podróż odbyliśmy podróżując wyboistą drogą powozami konnymi poprzez łąki i pola, aż dotarliśmy w końcu do lasu. Po drodze spotkaliśmy Czerwonego Kapturka, który prosząc o podwiezienie do mieszkającej w lesie babci, chętnie skorzystał z naszego środka transportu, z wdzięcznością wygrywając nam na gitarze i częstując zaczarowanymi ciasteczkami W lesie spotkaliśmy wiele ciekawych osób: Pana Leśniczego, Babcię Czerwonego Kapturka (która okazała się przyjaciółką Baby Jagi), Jasia i Małgosię oraz samą Babę Jagę, z którą spotkanie nie należało do najprzyjemniejszych. Gdzieś w oddali słychać było wycie wilka oraz postać dużego niedźwiedzia , któremu zaśpiewaliśmy piosenkę „Stary niedźwiedź mocno śpi” . Po drodze musieliśmy bardzo uważać na atakujące wiewióry, pomyślnie przeszliśmy test Węża Leona, uwolniliśmy Jasia z wnyków zastawionych przez kłusowników na leśne zwierzęta, przy stawie Gorzkich Łez wysłuchaliśmy opowieści Leśnego Dziada. Następnie spotkaliśmy śpiącego Kopciuszka , który zaprowadził nas do leśnej polany. W końcu nadeszła pora na zasłużony odpoczynek. Na polance mogliśmy przysiąść na ławkach, zjeść pieczone kiełbaski i wypić pyszną ciepłą herbatkę, przygotowaną przez złą Macochę. Nadszedł czas na opuszczenie Zaczarowanego Lasu i jego sympatycznych mieszkańców. Zadowoleni i pełni wrażeń udaliśmy się w powrotną podróż konnymi powozami. Po dotarciu na parking, na którym zostawiliśmy nasz autokar, czekała jeszcze jedna niespodzianka – dyskoteka! Mogliśmy do woli śpiewać, tańczyć i szaleć na parkiecie.
Pełni wrażeń i emocji, z uśmiechami na buziach wróciliśmy do czekających na nas rodziców.

 DZIEŃ DZIECKA I SPORTU SZKOLNEGO

30 MAJA 2018

Jak co roku odbył się w szkole  ,,Dzień dziecka i sportu szkolnego". Uczniowie uczestniczyli w wielu zabawach, konkursach i grach zespołowych. Obok zawodów sportowych dla klas młodszych, gry w piłkę nożną, turnieju ringo, przeciągania liny towarzyszyło uczestnikom wiele atrakcji. Jak zawsze na uczestników czekała kiełbaska z rożna oraz zimne lody.. Cała impreza mogła zostać zorganizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Zawiercie, hurtowni ,,LIBA" oraz hurtowni ,,IGLO". Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy.

DZIEŃ MAMY I TATY

26 MAJA 2018

Z okazji Dnia Mamy i Taty odbyła się uroczystość, podczas której grupa 3-4latków, zaprezentowała swój program taneczno–wokalno-recytatorski. Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw.  Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.  Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!

 

Mama jest jak słońce, które grzejąc w dni gorące sprawia, że ożywa wszystko, tak jak mama gdy jest blisko. Tata jest jak księżyc w pełni, który nawet w środku nocy tworzy jasność w samej czerni, gotów zawsze do pomocy. Czym bezchmurne niebo w lecie? Rozpromienia ziemię całą. Tym rodzice dla swych dzieci. Zawsze będzie się żyć chciało.

W grupie dzieci 4,5 letnich odbyło się uroczyste spotkanie z Mamą i Tatą. W tym dniu przedszkolaki uczcili zbliżający się Dzień Mamy oraz Dzień Taty. Przybyli goście mogli poczęstować się słodkimi pysznościami, podczas których ze łzami w oczach, mogli podziwiać swoje pociechy. Były wierszyki o mamie i o tacie, były piosenki o rodzicach. Dzieci tańczyły taniec „Chocolate choco choco” oraz pięknie zagrały na instrumentach muzycznych. Było mnóstwo oklasków i pojawiły się też łzy wzruszenia. Na zakończenie dzieci wręczyły swoim rodzicom upominki mamie – malowidło na szkle, a tacie – kolorowe krawaty. Życzymy wszystkim rodzicom dużo zdrowia, szczęścia i pociechy ze swoich dzieci oraz spełnienia najskrytszych marzeń – P. Alinka i P. Asia.   

W grupie dzieci 5 oraz 6 -letnich, odbyło się święto najukochańszych osób-czyli Dzień Mamy i Taty.  Z okazji tego bardzo ważnego święta grupy przygotowały dla swoich rodziców wiele niespodzianek. Z ogromnym przejęciem i zaangażowaniem, dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, prezentowały przygotowane układy taneczne , a także dziękowały za miłość, trud wychowania, troskę i cierpliwość. Po części artystycznej dzieci wręczały rodzicom własnoręcznie przygotowane laurki i prezenty: piękne kwiaty dla Mam, a dla Tatusiów bardzo eleganckie muchy i krawaty. Dzieci były dumne, że w tak piękny sposób mogły podziękować swoim rodzicom za wszystko co dla Nich robią . Nie obyło się także bez łez i wzruszeń. Uroczystość przebiegła w ciepłej i miłej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci dzieci oraz ich Rodziców

 

Jak co roku, przedszkolaki świętowały Dzień Mamy i Taty. Dzieci  z grupy 0”B” słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie przygotowane upominki  i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła ale i bardzo radosna. Przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.

SANDOMIERZ

23 MAJA 2018

W dniach 22-23 maja uczniowie klas IIIA i IIIB gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Sandomierza. Zwiedzili wiele zabytków Sandomierza i okolic. Na sandomierskim rynku podziwiali piękne renesansowe kamieniczki oraz renesansowy ratusz. W trakcie wędrówki Podziemną Trasą Turystyczną zobaczyli tajemnicze podziemia pod Starym Miastem i wysłuchali miejscowych legend. Ciekawym miejscem była Zbrojownia Rycerska, gdzie mieli okazję przymierzyć zbroje, wziąć do ręki miecz czy broń. Rejs statkiem po Wiśle dostarczył im chwil odprężenia i relaksu. Nie lada atrakcją okazał się Świat Ojca Mateusza, który dotychczas był znany jedynie z telewizyjnego ekranu. Duże wrażenie wywarły na gimnazjalistów naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów. Jednym z punktów wycieczki było również zwiedzanie ruin pałacu Krzyżtopór w miejscowości Ujazd. Trzeba go zobaczyć na własne oczy, by przekonać się o jego wyjątkowości. Świetna pogoda i nastroje sprawiły, że wycieczka na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

 BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK NA DRODZE

21 MAJA 2018

Dnia 21 maja 2018 roku w oddziale przedszkolnym w gr. 0A i 0B gościła  st. asp. Adrianna Mazur  z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.  Dzieci przy pomocy „pluszowego miasteczka ruchu drogowego” w przyjaznej atmosferze ćwiczyły bezpieczne przechodzenie przez ulicę z sygnalizacją świetlną. Najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego dowiedzieli się jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz jak rozpoznawać znaki i odgłosy, które mogą ostrzegać je o niebezpieczeństwie. Dzieci bardzo aktywnie i chętnie rozmawiały na temat znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej oraz prawidłowych zachowań na drodze. Spotkanie to pozwoliło na przekazanie najmłodszym wiedzy, na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze. Na zakończenie zajęć dzieci przy pomocy „pluszowego miasteczka ruchu drogowego” w przyjaznej atmosferze ćwiczyły bezpieczne przechodzenie przez ulicę z sygnalizacją świetlną. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zabawie, podczas której przyjmowały różne role wykorzystując kolorowe rekwizyty. Byli kierowcy radiowozu, taxi czy straży pożarnej, piesi oraz osoby zmieniające światła i trzymające znaki drogowe. Nie straszne dla odważnych przedszkolaków było także odpowiadanie na pytania dotyczące znaków drogowych i nazywania ich.

DZIEŃ ,,JABŁKA"

16 MAJA 2018

W koszyczku jabłuszko starannie złożone śmieje się do dzieci troszkę zawstydzone. Buzię ma rumianą od słonka czerwoną i calutką skórkę pięknie opaloną. Mamusia jabłuszko nożem rozkroiła i na równe części dzieci podzieliła. A w każdej to części zdrowe witaminki dla mamy dla taty chłopca i dziewczynki. Cieszą się dzieciaki i jabłuszka jedzą, a o tym jak zdrowe nawet ptaszki wiedzą.

16.05.2018r. w grupach dzieci 3,4,5 letnich odbył się „DZIEŃ JABŁKA”.  Dzieci przyniosły do przedszkola jabłuszka, z których został zrobiony mus. Wszyscy smakowali przyniesione owoce jak również piły sok jabłkowy. Na głowach miły założone opaski z narysowanymi jabłkami. Było smacznie, zdrowo i wesoło. Wszyscy wiedzą jak wygląda jabłko i jak smakuje oraz że jest bardzo zdrowym owocem. Na zakończenie zajęć każde dziecko przy pomocy nauczyciela, wykonało jabłuszko z wykorzystaniem plastikowych butelek, które zabrali do domów. Nie mogło zabraknąć również pracy plastycznej – samodzielnie wyklejali szablon jabłka kolorowym papierem.

    

 WIZYTA W BIBLIOTECE

9-11 MAJA 2018

11.05.2018r. grupa dzieci 4-, 5-letnich odwiedziła bibliotekę w Szkole Podstawowej Nr 13 w Zawierciu. Pani Halina Żmuda przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat zasad funkcjonowania biblioteki. Pokazała dzieciom szereg ciekawych książek, bajek. Dzieci zadawały pani Halinie pytania, oglądały bajeczki, były zachwycone wizytą w bibliotece.

9 maja 2018 roku  dzieci z Gr.0 B odwiedziły Bibliotekę Szkolną. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci  z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły bibliotekę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.  Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Wychowawczyni wypożyczyła kilka książeczek, by móc je czytać  w przedszkolu. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom kilka wierszy Jana Brzechwy, a dzieci w podziękowaniu wręczyły Pani Halinie własnoręcznie wykonane laurki. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do biblioteki,  aby móc się zapisać i korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

3 MAJA

27 KWIETNIA 2018

Dziś w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W przygotowanym programie artystycznym nie zabrakło pieśni patriotycznych jak również przypomnienia wydarzeń z tamtego okresu i ich znaczenia. Całość przygotowali panie Justyna Zadęcka, Agata Uznańska, Elżbieta Benc oraz pan Wiesław Foryś. Dyrektor szkoły Andrzej Wilk zaprosił wszystkich do udziału w obchodach tego święta organizowanych na terenie miasta.

„BEZPIECZNE MIASTO”

27 KWIETNIA 2018

Bezpieczeństwo uczniów w naszej szkole i poza nią jest dla wszystkich sprawą najważniejszą. W związku z tym 26 i 27 kwietnia 2018 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Straży Miejskiej z Zawiercia, którzy w tym roku są organizatorami akcji „ Bezpieczne miasto”.   Uczniowie klas pierwszych i trzecich  wraz z wychowawcami uczestniczyli w zajęciach  prowadzonych przez strażników  miejskich  Krystiana Kacerka i Adama Kubisa. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w rozmowie na temat segregacji śmieci, właściwego zachowania się podczas spotkania z nieznajomym, podczas spotkania z agresywnym  psem, a także rozmawiali o sytuacjach, w których konieczna jest znajomość numerów alarmowych.   Na koniec spotkania strażnicy miejscy zorganizowali zabawę, podczas której uczniowie utrwalili przepisy ruchu drogowego.

 MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ O TYTUŁ „MISTRZ ŁAMIGŁOWA”

25 KWIETNIA 2018

Dnia 25 kwietnia 2018 roku odbył się XIII MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ O TYTUŁ MISTRZA W ROZWIĄZYWANIU ŁAMIGŁÓWEK dla klas 3 edukacji wczesnoszkolnej. W turnieju wzięli udział przedstawiciele sześciu zawierciańskich szkół podstawowych. Każdą szkołę reprezentował dwuosobowy zespół, który łamał sobie głowę nad rozwiązaniem sześciu turniejowych łamigłówek – krzyżówki obrazkowej, panoramicznej, swatki, jolki oraz wykreślanki i krzyżówkowych puzzli. Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy również medal Mistrza i Wicemistrza. Serdeczne podziękowania kierujemy do tych, którzy zechcieli udzielić nam wsparcia. Pragniemy wyrazić słowa uznania i podziękowania firmie ANRO  - za pomoc w realizacji tego ważnego dla nas przedsięwzięcia.

Tytuł MISTRZA wywalczył zespół reprezentujący SP 9 w składzie: Nikola Suwara, Kinga Hada
Tytuł I WICEMISTRZA wywalczył zespół reprezentujący SP 4 w składzie: Szymon Domagała, Paulina Dziub 

Tytuł II WICEMISTRZA wywalczył zespół reprezentujący SP 5 w składzie: Eryk Żurek, Piotr Sikorski

DZIEŃ ZIEMI

24 KWIETNIA 2018

W dniu 24 kwietnia odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi przygotowana przez uczniów pod opieką pań; Anety Dudek, Aleksandry Figiel, Elżbiety Benc oraz pana Wiesława Forysia. Scenariusz przedstawienia przybliżył uczniom problemy związane z ochroną najbliższego środowiska , przypomniał o konieczności segregowania śmieci oraz zachowaniach proekologicznych dzieci i dorosłych.

PLANETARIUM

19 KWIETNIA 2018

Gdy zgasną wszystkie światła, a słońce oczy zmruży, Na niebie pojawi się mapa kosmicznej podróży. Ile gwiazd błyszczących i migoczących na niebie, Tyle odległych galaktyk i planet we wszechświecie. Ciemna otchłań, pełna niezbadanych miejsc, Wielu się zastanawia gdzie jej początek jest. A nasza Ziemia jedną z miliona planet jest, Niczym małą kropelką wśród oceanów łez. Wielką tajemnicą dla ludzkości wciąż jest, Odkryć choć mały skrawek przestrzeni tej. Mapę kosmicznej podróży już znamy, Może w przyszłości z niej skorzystamy.

19 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego udały się w „podróż kosmiczną”. Każda grupa mogła wejść do przenośnego PLANETARIUM  (wielki nadmuchany namiot w kształcie półkola) i mogła podziwiać gwiazdy oraz planety naszego układu słonecznego. Bardzo pouczający okazał się film, który dzieci mogły obejrzeć w środku. Każdy dowiedział się, że nie wolno zaśmiecać naszej planety i trzeba o nią dbać, aby przetrwała jeszcze wiele milionów lat. W środku namiotu, dzieci leżąc wygodnie na miękkich poduszkach, obserwowały kosmos.

EGZAMINY GIMNAZJALNE

18 KWIETNIA 2018

W dniach 18-20 kwietnia uczniowie klas trzecich gimnazjów w całej Polsce przystępują do egzaminów gimnazjalnych. Mamy nadzieję, że uzyskane wyniki pozwolą na potwierdzenie dobrego przygotowania i dużej wiedzy naszych gimnazjalistów oraz pomogą im w dostaniu się do wybranej przez nich szkoły ponadgimnazjalnej. Życzymy Wam powodzenia!

 

TYDZIEŃ ZDROWIA

13 KWIETNIA 2018

W kwietniu Mały Samorząd zorganizował Tydzień Zdrowia, który upłynął pod hasłem: "O ZDROWIE DBAMY, BO JEDNO JE MAMY". Celem akcji było propagowanie wśród uczniów zdrowego stylu życia oraz nabywanie prozdrowotnych nawyków i przyzwyczajeń. Każdego dnia tygodnia swoje święto miały owoce i warzywa. Aby je uczcić, ubrania uczniów przybierały ich kolor a na głowach usiadły opaski z symbolem warzyw i owoców. Każdy uczeń na drugie śniadanie spożywał przyniesione owoce i warzywa. Aby podkreślić znaczenie spożywania warzyw i owoców uczniowie wykonali różne zadania – były krzyżówki, wykreślanki i kolorowanki.

 

 825 LAT KROMOŁOWA

6 KWIETNIA 2018

6 kwietnia rozpoczęliśmy obchody 825-lecia Kromołowa. Dzień ten został wybrany nieprzypadkowo, gdyż pierwsze wzmianki o najstarszej dzielnicy Zawiercia pochodzą z dokumentu datowanego na 8 kwietnia 1193 roku, a dokładniej z bulli  papieża Celestyna III, w której pojawił się zapis na temat „taberny in Cromolau”.  W trakcie piątkowej uroczystości przybyli goście, dyrekcja oraz nauczyciele i uczniowie mogli poznać albo przypomnieć sobie najważniejsze fakty z historii miejscowości  leżącej u źródeł Warty. Obecni na akademii mieli  możliwość obejrzenia prezentacji na temat Kromołowa oraz posłuchania i zaśpiewania piosenek związanych z jubileuszem.

 

 

POSTAW NA SŁOŃCE

KONKURS WIELKANOCNY

23 MARCA 2018

Święta coraz bliżej, postanowiliśmy więc zacząć przygotowania. 20 marca Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najładniejszą pisankę. Wszystkie klasy musiały wybrać troje przedstawicieli, którzy zajęli się ozdabianiem symbolicznego jajka. Okazało się, że pomysły na wielkanocne dekoracje są bardzo różnorodne, o czym świadczą prezentowane prace. Zabawa miała charakter rywalizacji, ale uczestnicy bez wahania udzielali pomocy innym drużynom. Niektórzy potrzebowali nieco więcej czasu na wykonanie zadania, dlatego czekaliśmy z ogłoszeniem wyników do dziś. Werdyktem jury w składzie p. Anna Pastuch i Halina Żmuda w klasach młodszych I miejsce zdobyła klasa 3c, 2 miejsce – klasa 1a, 3miejsce – ex aequo – klasa 3a i 3b.  W drugiej kategorii wiekowej 1 miejsce zajęła klasa 4a, 2 miejsce – klasa II gimnazjum i dwa równorzędne miejsca 3 – klasa 7 oraz III B. Mamy nadzieję, że wykonane ozdoby wprowadzą wszystkich w odpowiedni nastrój, umilając oczekiwanie na Wielkanoc.

WIOSENNE PODCHODY

23 MARCA 2018

W tym roku kolejny raz odbyły się w naszej szkole „Wiosenne podchody” dla uczniów klas młodszych. Celem naszej zabawy było rozwijanie umiejętności współpracy, doskonalenie spostrzegawczości oraz integracja zespołu klasowego. Pomimo panującej jeszcze za oknem zimy, uczniowie starali się, aby Pani Wiosna zawitała do nas jak najszybciej. Od 19 marca wszystkie klasy młodsze otrzymywały listy od Pani Wiosny, w których prosiła o wykonanie różnych zadań i o pomoc w przezwyciężaniu szarości. Pani Wiosna postarała się, aby zachęcić dzieci do wybudzania przyrody i do kolorowania świata. W pierwszym dniu każda klasa otrzymała kolorowankę  wiosenną, która zdobi drzwi sal lekcyjnych. Drugiego dnia Pani Wiosna prosiła dzieci, aby wykonały jeden z symboli wiosny – bociana. Przy pracy było dużo radości i pomimo braku słońca za oknem, humor był u nas słoneczny. 21 marca uczniowie powitali wiosnę strojami z elementami koloru zielonego. Pani Wiosna przekazała w liście zadanie, które polegało na poszukiwaniu na korytarzach szkoły znaczków, z pierwszymi oznakami wiosny oraz na rozwiązywaniu zadania matematycznego, które doprowadziło dzieci do niespodzianki. Uczniowie wykazali się dużą spostrzegawczością, a nagrody w postaci babeczek wywołały uśmiech na twarzach małych poszukiwaczy wiosny. Pierwszy dzień wiosny daje nadzieję, że na stałe zagości ona w przyrodzie wnosząc powiew radości i ciepła, również w relacje koleżeńskie.

 DZIEŃ KIWI

22 MARCA 2018

W dniu 22 marca 2018r. w naszym oddziale przedszkolnym odbył się dzień kiwi. Dzieci z grupy 3-4 latków oraz 4-5 latków były ubrane w kolorze kiwi, malowały owoce, na koniec odbył się pyszny poczęstunek. Wszyscy świetnie się bawili! 

WIELKANOCNA KARTKA SPOŁEM

19 MARCA 2018

19 marca 2018r. Nadia Lendor  z oddziału przedszkolnego grupY 3-4 latków i Amelia Wędzyńska z grupy 5- latków dostały wyróżnienie w konkursie plastycznym pt: „ Wielkanocna Kartka Społem „ organizowanym przez PSS Społem, ARK Jobs sp. z o. o. oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych. Nadia wraz z wychowawczynią  Panią Moniką Ciszewską odebrały wyróżnienia i podziękowania  w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu. Gratulujemy.

 OGŁOSZENIE !!!

DYREKCJA SZKOŁY INFORMUJĘ, ŻE ZOSTAŁY WYWIESZONE LISTY KANDYDATÓW ZAKWALIFIKOWANYCH DO PRZYJĘCIA DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH ORAZ KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ.  PRZYPOMINAMY, ŻE W DNIACH OD 9 DO 13 MARCA NALEŻY ZŁOŻYĆ W SEKRETARIACIE SZKOŁY PISEMNE OŚWIADCZENIE O WOLI UCZĘSZCZANIA KANDYDATA DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO ORAZ KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

DZIEŃ KOBIET

8 MARCA 2018

8 marca zrobiło się w szkole słodko, kwieciście, a także nieco uroczyście. Kobiety, Kobietki, Panie, Dziewczyny i Dziewczynki zostały obdarowane drobnymi upominkami oraz bardziej lub mniej oryginalnymi życzeniami. Jeśli wierzyć w ich sprawczą moc, od dziś wszystkie przedstawicielki płci pięknej powinny być zdrowe, szczęśliwe, uśmiechnięte, zadowolone z sukcesów i oczywiście miłe dla Kolegów oraz Współpracowników. Mamy nadzieję, wzajemna życzliwość będzie trwać dłużej niż tylko w ten szczególny dzień.

GALA OSCAROWA W SZKOLE

1 MARCA 2018

Po raz drugi w naszej szkole zorganizowano wieczór filmowy. Oczywiście zadbaliśmy o przygotowanie odpowiednich filmów oraz o przekąski. 

W programie:

-         profesjonalna sesja zdjęciowa;

-         minibankiet;

-         projekcja wybranych filmów, które w ubiegłych latach zostały nagrodzone przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej;

-         dyskusja tematyczna.

(mile widziane) stroje wieczorowe lub stylizacje inspirowane filmami.

Organizatorzy zapewnią możliwość finansowego wsparcia działań Samorządu Uczniowskiego.

DZIEŃ PIEGÓW

1 MARCA 2018

Piegi są małe, piegi są duże

Piegi odnajdziesz w całej naturze.

Piegi są kolorowe, ładnie ozdabiają.

Najładniej jednak na buziach wyglądają. 

1 marca w przedszkolu dzieci obchodziły Dzień Piegów. Każde dziecko mogło zostać dumnym posiadaczem kolorowych kropek na uśmiechniętej buzi. Przedszkolaki miały również okazję zapoznać się z niezwykłymi przygodami piegowatej dziewczynki, Pippi Langstrumpf. 

OGŁOSZENIE !!!

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 13 w Zawierciu informuje, że od dnia 26 lutego rozpoczyna się nabór do oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych szkoły podstawowej na rok szkolny 2018/2019. Druki do pobrania i więcej informacji na stronach http://www.zawiercie.eu/aktualnosci/6312 oraz http://www.zawiercie.eu/aktualnosci/6315 lub w sekretariacie szkoły.

 

 MECZ REWANŻOWY

22 LUTY 2018

22 lutego nauczyciele i pracownicy oraz uczniowie SP 13 rozegrali kolejny mecz piłki siatkowej. Choć wynik 3:2 może świadczyć o wyrównanym poziomie spotkania, to warto zauważyć, że sytuacja chwilami była bardzo dynamiczna. Zdarzały się momenty kilkupunktowej przewagi którejś z drużyn, by już po chwili przeciwnicy nie tylko odrabiali straty, a nawet obejmowali zdecydowane prowadzenie. Niezwykle skuteczne ataki  w wykonaniu pana Andrzeja Bubla, precyzyjne zagrywki pani Justyny Zadęckiej, a także wsparcie (nie tylko duchowe oczywiście) księdza Łukasza Latawskiego zaważyły na kolejnej wygranej drużyn dorosłych. Równocześnie należy podkreślić, że drużyna uczniów w składzie: Bartłomiej Jurczyk, Alan Kołaczkiewicz, Martyna Kołaczkiewicz, Dominik Orman, Aleksandra Owczarek, Weronika Walęga, Konrad Wędzyński, Radosław Waniak, wykazała się nie tylko umiejętnościami, ale także odwagą (zwłaszcza przy odbiorze zagrań nauczycieli wychowania fizycznego) i wolą walki. Warto się zastanowić, czy w Ich przypadku kluczem do zwycięstwa nie jest zastosowanie odpowiedniej taktyki. Czas pokaże, czy będzie okazja i odpowiednia motwacja do kolejnej próby sportowych sił i umiejętności.

 DZIEŃ BANANA

21 LUTY 2018

„W witaminy mocny owoc, przysmak to jest małpek ponoć. Mimo tego nie nadęty, ale zawsze „uśmiechnięty”. Warto go, panowie, panie, zjadać na drugie śniadanie, bo dodaje siły z rana. Kogo chwali wiersz? Banana!” W środę 21 lutego w przedszkolu nauczycielki zorganizowały „Dzień Banana”. W tym dniu dzieci przyniosły do przedszkola banany oraz ubrały się również w kolorze żółtym. Nauczycielki przybliżyły im jakie walory zdrowotne mają banany oraz co można z nich wykonać. Podczas prezentacji dzieci mogły skosztować chipsa bananowego, bananowego żelka – piankę oraz mus bananowy. Każde dziecko miało okazje samodzielnie obrać owoc oraz samodzielnie pokroić go. Po wspólnej degustacji uwieńczeniem zajęć była wspólna zabawa na „Magicznym Dywanie”. Dzieci zdobywały punkty łapiąc jak największą liczbę spadających bananów. Zajęcia te przyniosły dzieciom wiele wiadomości jak również wiele radości. Wszyscy bardzo dobrze bawili się podczas „Dnia Banana”.  

DZIEŃ KOTA

16 LUTY 2018

„Czarny kotek wlazł na płotek, wąsikami ruszył. Myje łapki i futerko, ogonek i uszy. Przechodziła świnka z synkiem i podniosła ryjek: - Popatrz, synku jak się pięknie czarny kotek myje. Umył kotek swe futerko i opuścił płotek, zaraz po nim na to miejsce wskoczył biały kotek. Powracała świnka z synkiem: - Widzisz, synku mały, długo mył się czarny kotek, aż zrobił się biały.” Ze względu na przypadający 17 lutego (sobota) „Dzień Kota”, w oddziale przedszkolnym, dzieci uczciły ten dzień w piątek. Przyniosły w tym dniu swoje ulubione przytulanki – kotki. Wspólnie z nimi tańczyły do piosenek o kotkach oraz przedstawiały wszystkim dzieciom, jak się one nazywają. Podczas prezentacji multimedialnej, mogły dowiedzieć się jakie są zwyczaje kotów i ich upodobania. Zakończeniem zajęć było wykonanie własnej maski kota. Dzieci naklejały na swoje maski białe łatki, a później razem z innymi bawiły się w rytm kociej muzyki.  

WALENTYNKI

14 LUTY 2018

Tegoroczny tydzień walentynkowy rozpoczęliśmy tuż po feriach, więc 12 lutego, nawiązaniem do piosenki What the world needs now, is love, sweet love. Na szkolnym kiermaszu pojawiły się babeczki, ciasteczka, czerwone galeretki, czekoladowe serduszka oraz lizaki o takim kształcie, kusząc nie tylko łasuchów, ale także dając okazję obdarowania koleżanki czy kolegi i okazania swojej sympatii. 14 lutego po szkole krążył doręczyciel walentynkowej poczty, sumiennie rozdając kartki i listy, będące wyrazem uczuć (mamy nadzieję, że tylko pozytywnych). Od 14 do 16 lutego uczniowie, którym trudno było wrócić do szkolnej rzeczywistości, oraz Ci, wytrwale świętujący Dzień Zakochanych, mogli przedłużyć beztroski nastrój i skorzystać z serduszka na niepytanie. Nauczyciele z wyrozumiałością traktowali rozkochanychch, bujających w obłokach oraz opieszale wdrażających się do obowiązków małolatów i nastolatków. Działania z okazji walentynek zostały zorganizowane przez uczennice klasy 7.

 

 BALE KARNAWAŁOWE W PRZEDSZKOLU

13 LUTY 2018

„W karnawale, w karnawale, zawsze chodzimy na bale. Każde dziecko duże małe, lubi bale w karnawale. Można zmienić się w królewnę, w królewicza można też, są cyganki, wróżki, żabki, jest i Batman, jest i jeż.”

13 lutego, w ostatni dzień karnawału, w przedszkolu odbył się najbardziej kolorowy bal w całym roku - BAL KARNAWAŁOWY. W tym dniu do przedszkola przyszły królewny, piraci, super bohaterowie, piękne wróżki ze skrzydłami i różdżkami, aniołek, Indianin, strażacy i policjanci, kowboje i czarownice. Wszyscy wesoło bawili się przy muzyce. Był pokaz mody, gdzie każdy przedstawił się kim jest i co lubi robić najbardziej. Było bardzo kolorowo. Efektu dodawały balony, które przyczepione do sufitu, czekały na swoich właścicieli. Nie zabrakło kolorowych masek na twarzy i bajkowego makijażu. Nawet panie wychowawczynie spisały się na medal – jedna była Indianką, a  druga Syrenką. Podczas przerw tanecznych, dzieci częstowały się słodkościami i karnawałowymi faworkami. Bal udał się w 100%, ciekawe jakimi strojami zaskoczą nas dzieci w przyszłym roku szkolnym?

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE

Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. W dniu 13 lutego 2018 roku w oddziale przedszkolnym – grupa O ”B” odbył się bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, pszczółki, biedronki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Dzieci świetnie się bawiły , tańcząc w rytmie piosenek dla dzieci. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Podczas odpoczynku na dzieci czekał słodki poczęstunek. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcy spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.   Kolejny bal karnawałowy już za rok.

 

PÓŁKOLONIE ZIMOWE

9 LUTY  2018

W dniach od 29 stycznia do 9 lutego w szkole jak co roku zorganizowano półkolonie zimowe. Mimo niezbyt sprzyjającej aury uczestnicy nie mogli narzekać na nudę. Duża ilość spacerów po najbliższej okolicy, zajęcia plastyczne, sportowe oraz rekreacyjne zapełniały codzienne zajęcia. W szkole odbywały się również zajęcia sportowe.

DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

25 STYCZNIA 2018

Oceny wystawione, w perspektywie ferie – czy to nie są wystarczające powody, by dobrze się bawić? Oczywiście, jak zawsze, potrzeba jeszcze chęci, poczucia humoru i odpowiedniego towarzystwa. Tych elementów nie zabrakło na ostatniej dyskotece, która odbyła się w naszej szkole 25 stycznia. Samorząd Uczniowski zorganizował tegoroczną imprezę w klimacie retro i faktycznie można było zobaczyć wiele ciekawych przebrań oraz posłuchać złotych przebojów. Uczniowie bez trudu opanowali tańce grupowe i dobrze sobie poradzili z synchronizacją. Wybrańcy, biorący udział w konkursie gracji, mogli się przekonać, że utrzymanie odpowiedniej postawy w tańcu wcale nie jest takie łatwe. Wszyscy dzielnie i ambitnie wyginali ciała w zabawie  limbo. Wiele emocji wzbudził konkurs na najlepsze przebranie. Spodnie-dzwony, welur, katany, bandany i odpowiednie makijaże okazały się niezwykle ciekawymi inspiracjami. Nic jednak nie mogło się równać z prawdziwie kobiecym urokiem pewnej pani. Sympatyczna Klara wzbudziła powszechne zainteresowanie, a jaj alter ego, czyli Igor Podmagórski został zwycięzcą  w konkursie na najlepsze przebranie. Zgodnie z tradycją karnawałową można było spróbować różnych ciast oraz przysmaków, takich jak pączki, donaty czy faworki. Osobą szczególnie zaangażowaną w przygotowanie dyskoteki była Julia Jarzyńska z klasy 2B, która zadbała o zgranie różnych działań, zabawa udała się jednak dzięki współpracy wielu innych osób, o czym warto pamiętać przy kolejnych akcjach. Dziękujemy serdecznie Uczniom: obsługującym sprzęt, pomagającym przy dekorowaniu sali, zaopatrującym sklepik, porządkującym klasę oraz Rodzicom, którzy jak zwykle wspierali nasze działania.  Zawieszamy działalność Samorządu na 2 tygodnie :). Życzymy udanego wypoczynku.

POSTAW NA SŁOŃCE

25 STYCZNIA 2018

Uczniowie klasy trzeciej uczestniczą w konkursie Fundacji Banku Ochrony Środowiska pt. ,,Postaw na słońce". Projekt filmowy realizowany przez grupy ,,Trzynastka", ,,Kadr" ma na celu promocję odnawialnych źródeł energii idea projektu to ochrona środowiska i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Mamy nadzieję, że realizowany przez nich projekt przyczyni się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród uczniów naszej szkoły.

PAN MAGICZNY

24 STYCZNIA 2018

24 stycznia do przedszkolaków przybył bardzo tajemniczy gość. Miał czarny frak, a na głowie czarny cylinder. Był to „Pan Magiczny”. Przyjechał do dzieci po to, żeby wprowadzić je w zaczarowany świat magii. Na początku nauczył wszystkie dzieci magicznego zaklęcia „ wili – wili”, co pomagało mu w czarowaniu. Z pomocą Michaliny Czapla, pokazał jak piłeczki przechodzą z ręki do ręki. Dominik Krawczyk pomógł mu wyczarować z magicznego worka: skarpetę, bieliznę damską oraz sznurek. Za tę pomoc w czarodziejskich sztuczkach, dzieci otrzymały w prezencie różdżkę oraz zdjęcie magika. Bardzo ciekawa okazała się sztuczka z malowanką, która raz była czarno – biała, a raz kolorowa, a na koniec były w niej same białe kartki. Pan Magiczny wyczarował balonowego pieska z pomocą Marcelinki Holc oraz maskotkę „Fretkę”. Na koniec w pokrywkach, wyczarował dla wszystkich dzieci cukierki. Cały występ był bardzo śmieszny. Dzieci nie mogły wysiedzieć na miejscu, podskakiwały, wstawały i siadały bez przerwy. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i głośno podziękowali magikowi za udany występ.

  

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU

23 STYCZNIA 2018

22 oraz 23 stycznia w grupie dzieci 3,4 letnich oraz 4,5 letnich odbyły się bardzo ważne uroczystości. Do  przedszkola przybyły Babcie oraz Dziadkowie. Dzieci recytowały wierszyki oraz śpiewały piosenki o babciach i dziadkach. Nie obyło się również, bez wspólnego tańca z wnukami. Babcie oraz Dziadkowie zatańczyli do znanej piosenki „Katarynka”. Na twarzach dziadków można było zauważyć zadowolenie oraz dumę z występów swoich wnuków, a nawet łza zakręciła im się w oku.  Po występie, dzieci wręczyły dziadkom prezenty i wspólnym poczęstunkiem uczciły ten najważniejszy dzień stycznia.

BAL KARNAWAŁOWY KLAS MŁODSZYCH

22 STYCZNIA 2018

Jest karnawał, musiał być i bal. Na sali balowej pojawiły się różne postacie. Dzieci w szalonych fryzurach i malowidłach na twarzy prezentowały się zjawiskowo. Tegoroczna zabawa karnawałowa wzbudziła u młodszych uczniów naszej szkoły wiele radości, bowiem  zaprosiliśmy iluzjonistę – Pana Magicznego, aby dodał jej troszkę niesamowitości. Pokaz był wypełniony humorem i emocjami a co najważniejsze, zaangażował wszystkie dzieci. Gość zabrał dzieci w podróż przez świat magii i czarów,  szczęśliwcy mieli okazję wykonać przezabawne magiczne sztuczki. Podczas całego pokazu było mnóstwo krzyku i śmiechu. Jak co roku w karnawale wszyscy bawili się wspaniale.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

19 STYCZNIA 2018

Rozpoczął się najgorętszy okres w życiu każdego przedszkolaka – obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka. 19 stycznia 2018 roku występy swoich wnuków obserwować mogli dziadkowie przedszkolaków  z grupy 0B. Dzieci własnoręcznie przygotowały dla dziadków wspaniałe upominki. Do tego zaprezentowały część artystyczną z tańcami, śpiewem, wierszykami i skeczami. Nie obyło się też bez wielopokoleniowego biesiadowania. Nic dziwnego, że dziadkowie byli zachwyceni.

 MODNA PANI ZIMA

18 STYCZNIA 2018

18 stycznia Mały Samorząd zorganizował dla uczniów w młodszym wieku szkolnym międzyklasowy konkurs „Modna Pani Zima”. Zgodnie z regulaminem uczestnicy wykonali kompozycję przestrzenną z dowolnych materiałów. Powstało wiele pomysłowych postaci Pani Zimy, które służą jako ozdoba szkolnych korytarzy. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Rozstrzygnięcie konkursu okazało się nie lada wyzwaniem ponieważ wszystkie dostarczone prace wykonane zostały bardzo starannie i bardzo pomysłowo. Jury w składzie: pani A. Woźniak, pani A. Pastuch oraz pani P. Przewłocka po dłuższym zastanowieniu wyłoniło 15 zwycięzców.

 WOŚP

12 STYCZNIA 2018

12 stycznia nasza szkoła dołączyła do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczennice z klasy 3b (Julia Falkowska, Martyna Kołaczkiewicz i Natalia Szlachta)  jako wolontariuszki przeprowadziły zbiórkę pieniędzy w klasach młodszych i wśród młodzieży w czasie przerw. Wszędzie na szkolnych korytarzach można było dostrzec osoby z charakterystycznymi czerwonymi serduszkami. Rodzice czy Dziadkowie, odbierający  dzieci, Nauczyciele, Pracownicy i oczywiście uczniowie,  wszyscy zgodnie przyłączali się do zbiórki na rzecz Orkiestry. W niedzielę dziewczyny kwestowały w Kromołowie, w Bzowie oraz  Zawierciu, a następnie przekazały puszki do zawierciańskiego sztabu WOŚP.  Liczymy na to, że tak jak w wielu innych miejscach, orkiestra w SP 13 zagra również za rok.

GRAMY DLA DAWIDA

11 STYCZNIA 2018

Mecz siatkówki rozegrany 11 stycznia 2018 roku pomiędzy Uczniami a Nauczycielami/Pracownikami SP 13 przebiegał w sympatycznej atmosferze. Zawodnicy obu drużyn wykazywali się dużym zaangażowaniem i oczywiście poczuciem humoru. Można było podziwiać prawdziwe siatkarskie talenty, a czasem po prostu docenić starania :) zawodników. W skład drużyny uczniowskiej wchodzili: Bartek Jurczyk (kl. III b), Kacper Gajek (kl. III a), Alan Kołaczkiewicz (kl. III b), Martyna Kołaczkiewicz (kl. III b), Julia Krężelok (kl. II), Ola Owczarek (kl. 7), Radek Waniak (kl. III b). Dorosłą część społeczności szkolnej reprezentowali: Elżbieta Benc, Andrzej Bubel, Monika Chłosta, Halina Ciszoszowska, Edyta Domagała, Magdalena Dymek, Damian Kot, Agata Uznańska. Funkcję sędziego rzetelnie pełnił Mateusz Domagała (III a). Mecz miał wyrównany poziom, ale nie nadszedł jeszcze czas, by któryś z młodych sportowców mógł stwierdzić, że "uczeń przerósł mistrza". Troje nauczycieli wychowania fizycznego, dla równowagi w ustawieniu z osobami, które nie maja częstego kontaktu z siatkówką, doprowadziło do wygranej swej drużyny wynikiem 3:2. Publiczność zgromadzona w sali gimnastycznej nie szczędziła braw zawodnikom, a zebrane w czasie spotkania środki finansowe zostaną przekazane na rzecz Dawida Trepki. Dawidowi życzymy szybkiego powrotu do formy i namawiamy wszystkich do aktywności fizycznej.

OWOCOWY DZIEŃ

10 STYCZNIA 2018

10 stycznia w grupie dzieci 3,4,5 letnich odbył się „Dzień Cytrusów”. Dzieci dowiedziały się jakie owoce zaliczamy do cytrusów i jak one wyglądają. Mogły wypić sok pomarańczowy oraz grapefruitowy. Smakowały cytrynę oraz słodkie mandarynki. Z przyniesionych owoców wykonały mandarynkowe jeżyki z wykorzystaniem goździków. Nawet stroje dzieci w tym dniu, były w kolorze cytrusowym.

OGŁOSZENIE !

Serdecznie zapraszamy na charytatywny mecz piłki siatkowej, w trakcie którego będą zbierane pieniądze dla Dawida Trepki. Spotkanie odbędzie się w dniu 11.01.2018 (czwartek) o godzinie 15:00 na sali gimnastycznej. W skład drużyn wejdą nauczyciele i pracownicy oraz uczniowie SP 13

Cel szczytny, dobra zabawa gwarantowana ;)

 

JASEŁKA

22 GRUDNIA 2017

W szkole uczniowie zaprezentowali całej społeczności szkolnej przedstawienie jasełkowe przygotowane pod kierunkiem pani Joanny Kurek, Elżbiety Benc, Bartosza Latko oraz Wiesława Forysia. Nie zabrakło kolęd w wykonaniu chóru szkolnego oraz impresji tanecznych szkolnego zespołu. Dyrektor szkoły Andrzej Wilk życzył wszystkim zebranym, ich rodzinom i bliskim zdrowych pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń w nowym 2018 roku. Po występach uczniowie i nauczyciele spotkali się na klasowych Wigiliach.

   

21 grudnia w przedszkolu w grupie dzieci 4-5 letnich, odbyło się świąteczne spotkanie z Rodzicami, podczas „Jasełek”. Dzieci w piękny sposób przybliżyły wszystkim Boże Narodzenie. Józef wraz z Maryją i Dzieciątkiem Jezus, przyjęli w szopce wszystkich przybyłych gości, były: aniołki, pasterze, trzej królowie oraz dzieci. Każdy przyniósł jakiś dar, dla małego Jezuska. Podczas występów, wszyscy śpiewali znane kolędy i pastorałki.

22 grudnia odbyła się uroczysta wigilia. Dzieci wraz z paniami dzieliły się opłatkami i składały sobie wzajemnie świąteczne życzenia. Wszyscy śpiewali kolędy i znane pastorałki. Nie obyło się bez suto zastawionego stołu, przy którym dzieci mogły zjeść wigilijny obiad i słodki poczęstunek. Wszystkiemu towarzyszyły kolędy.

 KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

14 GRUDNIA 2017

W dniach od 07.12.2017 do 19.12.2019 można podziwiać w naszej szkole ozdoby choinkowe i dekoracje świąteczne (a nawet zostać ich właścicielem), a także  spróbować pysznych, sezonowych ciast oraz ciasteczek.  Wbrew krążącym opiniom w Szkole Podstawowej nr 13 to nie elfy pracują nad tworzeniem świątecznego nastroju, ale Samorząd Uczniowski. Panie Beata Kowalczyk, Agnieszka Krawczyk i Elżbieta Benc przygotowały różnorodne choinki, bombki, bałwanki, renifery, aniołki, świeczniki, stroiki oraz inne niezwykłe ozdoby. Słodkości z kolei zostały dostarczone przez klasy starsze (od 4 -7 SP oraz II i III gimnazjum), które mogły wykazać się zaangażowaniem i miały możliwość popisania się talentem kulinarnym uczniów (lub Rodziców :). Dziękujemy Wszystkim wspierającym działania Samorządu i życzymy miłych przygotowań do Świąt.

 ŚWIĄTECZNA PACZKA

11 GRUDNIA 2017

Pokój ludziom dobrej woli głoszą słowa jednej z kolęd, my zaś wybraliśmy ten cytat jako motyw przewodni akcji Świąteczna Paczka. Kolejny raz, we współpracy z Zespołem Folklorystycznym Kromołowianie staraliśmy się wspomóc osoby potrzebujące. Choć tegoroczna zbiórka żywności trwała dość krótko, bo tylko tydzień, uczniom SP 13 udało się zmobilizować i pokazać, że prawdziwe jest powiedzenie:  Jak ktoś chce, to potrafi. 11 grudnia uczennice ze szkolnej sekcji wolontariatu przekazały zebrane produkty pani Marii Syncerz i pomogły w przygotowaniu świątecznych paczek, do których dołączono okolicznościowe kartki, wykonane przez młodzież z klasy 7. Oczywiście, jak zawsze, dziękujemy Rodzicom za wsparcie akcji. Mamy nadzieję, że podjęte działania sprawią, iż łatwiej będzie dostrzec piękno oraz istotę Świąt Bożego Narodzenia.

   

ZAPROSZENIE

Zapraszamy rodziców dzieci szkoły podstawowej i gimnazjum na spotkanie z wychowawcami klas, które odbędzie się w dniu
12 (wtorek) grudnia 2017 roku o godzinie 17 00 w tutejszej szkole.

Klasa I a, sala nr 33 – Pani Małgorzata Grabowska

Klasa I b, sala nr 34 – Pani Sabina Jarzyńska

Kasa III a, sala nr 16 – Pani Beata Kowalczyk

Kasa III b, sala nr 18 – Pani Agnieszka Krawczyk

Kasa III c, sala nr 29 – Pani Gabriela Żółtowska

Kasa IV a, sala nr 22 – Pani Justyna Zadęcka

Kasa IV b, sala nr 19 – Pani Magdalena Dymek

Kasa V a, sala nr 17 – Pani Mariola Piotrowska

Kasa V b, sala nr 27 – Pan Damian Kot

Kasa VI, sala nr 20 – Pani Aleksandra Figiel

Kasa VII, sala nr 4 – Pan Andrzej Bubel

GIMNAZJUM

Kasa II , sala nr 2 – Pani Elżbieta Benc

Kasa III a, sala nr 3 – Pani Justyna Kukułka

Kasa III b, sala nr 26 – Pani Halina Ciszowska

 

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

8 GRUDNIA 2017

Jak co roku do dzieci z Oddziałów Przedszkolnych przyszedł bardzo ważny gość - Święty Mikołaj. Dzieci czekały na niego cały długi rok, aż w końcu się zjawił i przyniósł mnóstwo prezentów. Nie obyło się bez występów. Dzieci przywitały Mikołaja wierszykami i zaśpiewały dla niego wiele piosenek. Za piękne występy, Mikołaj obdarował je paczkami. Były puzzle, klocki i wiele innych zabawek oraz słodycze. Dzieci również wręczyły Mikołajowi prezenty, złote serduszka, w podziękowaniu za niespodzianki.

 MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA

6 GRUDNIA 2017

6 grudnia na Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Zawierciu odbyła się pierwsza, uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Miasta. W obradach uczestniczył Miłosz Łągiewka, który reprezentuje naszą szkołę. Podczas sesji młodzi radni złożyli uroczyste ślubowanie. Dokonali wyboru przewodniczącego, którym został Dominik Janus z Z.S. im. Stanisława Staszica w Zawierciu, wiceprzewodniczących, którymi zostali Paweł Dziurski z II L.O. im H. Malczewskiej w Zawierciu oraz Igor Giziński z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. St. Żeromskiego w Zawierciu. Sekretarzem rady została wybrana Natalia Kawka z Katolickiego Liceum i Szkoły Podstawowej w Zawierciu. Opiekunem Młodzieżowej Rady Miasta będzie Wiceprezydent ds. Społecznych Pani Teresa Mucha – Popiel. Wszystkim radnym gratulujemy wyboru i życzymy podejmowania mądrych i rozsądnych decyzji służących rozwojowi Naszego Miasta.

MIKOŁAJKI

6 GRUDNIA 2017

Któż, jeśli nie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13, zasłużył na wizytę świętego Mikołaja? Grzeczni, koleżeńscy, uprzejmi, pracowici, sumienni... No dobrze, na pewno znaleźliby się i tacy. Ponieważ jednak, jak na świętego przystało, Mikołaj nie jest zbyt pamiętliwy i zawsze daje kolejną szansę, więc i w tym roku obdarowani zostali wszyscy: i  Ci grzeczni, i Ci trochę bardziej niesforni. Warto zauważyć, że św. Mikołaj wraz z liczną asystą rozpoczął swój pobyt w naszej szkole od wizyty w sekretariacie, a dobrze poinformowane źródła twierdzą, iż wszedł tam z rózgą , a wyszedł bez niej. Zostawił, bo zapomniał? Ciekawe... . Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy zostali poczęstowali cukierkami. W młodszych klasach dobroduszny staruszek porozdawał paczki, w zamian za co mógł posłuchać okolicznościowych piosenek i sprawdzić wiedzę dzieci na temat zbliżających się Świąt. Dzień minął w miłej atmosferze, a sympatyczny gość przypomniał, że Święta tuż, tuż oraz że przyjemnie jest sprawiać radość innym.

ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

30 LISTOPADA 2017

30 listopada jak tradycja każe, w przedszkolu odbyła się zabawa Andrzejkowa. Wychowawczynie wróżyły dzieciom ich przyszłość. Wiemy która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż, a który chłopiec pierwszy się ożeni; jak na imię będą miały ich drugie połówki oraz jakie zawody będą wykonywały dzieci w przyszłości. Wszystko to działo się przy wesołej muzyce z tańcami i słodkim poczęstunkiem.

 DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

30 LISTOPADA 2017

W naszej szkole 30 listopada to bardza ważna data :), a zorganizowanie dyskoteki andrzejkowej należy do obowiązkowych punktów programu w planie pracy Samorządu Uczniowskiego. W tym roku odpowiedzialność za przygotowanie imprezy spoczęła na uczniach klas III gimnazjum. Młodzież świetnie wywiązała się z powierzonego zadania. Były wróżby, działał sklepik, nie zabrakło konkursów z nagrodami i dobrej zabawy.  Początkowo to los miał decydować o tym, kto z kim utworzy parę, ale później już sami zainteresowani szukali towarzystwa do kolejnych tańców. Ponieważ andrzejki to czas wróżb związanych z miłością, wybrani uczniowie starali się (i to dosłownie) trafić przez żołądek do serca wylosowanego towarzysza.  Niektórzy odważni jedli innym z ręki, choć było to trudne, gdyż trzeba było wykazać się zgraniem oraz umiejętnością komunikacji.  Dziewczęta i chłopcy mogli także poćwiczyć współpracę, gdy przyszło im zmierzyć się z balonami, czyli nie tylko  nadmuchać je w jak najkrótszym czasie, ale i nie pogubić w grupowym tańcu. Dyskoteka przebiegła w miłej atmosferze i chyba pozostawiła pewien niedosyt, dlatego z niecierpliwością czekamy na karnawał.

FAMILIADA

29 LISTOPADA 2017

29 listopada w MOK odbyła się VIII Familiada połączona z podsumowaniem kampanii „Postaw na Rodzinę” i obchodami Światowego Dnia Walki z AIDS. Uczniowie wszystkich klas czwartych zawierciańskich podstawówek  popisywali się wiedzą na temat koligacji rodzinnych i znajomości przygód Pana Kleksa. Przydały się również umiejętności plastyczne. Zabawa była świetna i chociaż nie wygraliśmy jesteśmy zadowoleni , że mogliśmy uczestniczyć w tej imprezie. Do zobaczenia za rok!

 ANDRZEJKI W KLASACH MŁODSZYCH

29 LISTOPADA 2017

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, podczas której można się  przenieść w świat fantazji. Z tej okazji 29 listopada Mały Samorząd zorganizował zabawę andrzejkową. Starsi koledzy zadbali, by nie zabrakło największych tanecznych przebojów. Dzięki temu wszyscy bawili w radosnym nastroju od pierwszej do ostatniej minuty. O bezpieczeństwo i dobrą zabawę troszczyli się wychowawcy klas. Biorący udział w zabawie mieli okazję potańczyć i poskakać,  oraz wziąć udział w wielu andrzejkowych wróżbach. Do krainy czarów i magii zabrały uczestników zabawy wróżbitki, które przepowiadały im ciekawą a często zaskakującą bliższą i dalszą przyszłość. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie…

DZIEŃ MARCHEWKI I ZIEMNIAKA

24 LISTOPADA 2017

Podobnie jak w ubiegłym roku, wychowawczynie zorganizowały w przedszkolu dni związane ze zdrowym odżywianiem się. Były dni, gdzie dzieci samodzielnie kroiły warzywa i robiły sałatkę jarzynową oraz z przyniesionych do przedszkola owoców robiły kolorowe szaszłyki owocowe. W Dzień Marchewki i w Dzień Ziemniaka, można było dowiedzieć się jak smakują te warzywa i co można z nich zrobić. Z marchewki zrobiony był sok, a z ziemniaka powstał „ziemniaczany jeżyk”. Dzieci wesoło bawiły się w trakcie tych zajęć oraz radośnie śpiewały piosenki o tematyce warzywno – owocowej. 

LAUREATKA KONKURSU LITERACKIEGO

20 LISTOPADA 2017

Anna Kolimaga uczennica klasy III A  gimnazjum zajęła  III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie Fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej. Konkurs zorganizowano w ramach XI Festiwalu Puls Literatury „NIE/PODLEGŁOŚĆ AWANGARDY” a uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 17 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku. Spośród 146 nadesłanych prac tegoroczne jury zdecydowało nagrodzić czterech autorów  oraz wyróżnić cztery opowiadania. Z uwagi na brak ograniczeń wiekowych uczestników Ania miała okazję znaleźć się w gronie już utytułowanych autorów i laureatów wielu konkursów literackich. Gali wręczenia nagród  towarzyszył koncert Agnieszki Grainert oraz spotkanie autorskie z Grzegorzem Gajkiem - pisarzem, autorem science fiction, fantasy i horrorów, które poprowadził Witold Jabłoński - dziennikarz, pisarz, recenzent i tłumacz literatury rosyjskojęzycznej. Gratulujemy!

   

 ,,SZNUPEK'' W KLASACH MŁODSZYCH

14 LISTOPADA 2017

14 listopada 2017r. do naszej szkoły przybyła z wizytą policjantka, sierżant sztabowy Marta Wnuk z Komendy Powiatowej w Zawierciu. Pani policjantka spotkała się z uczniami klas młodszych. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówi. Pani sierżant przybliżyła dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Przypomniała również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Opowiadała o postępowaniu dzieci w różnych sytuacjach np. jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba, jaką przybrać pozycję gdy zaatakuje nas pies. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami oraz zadawały dużo pytań. Największe emocje wśród dzieci wzbudził jak zwykle Sznupek – maskotka śląskiej policji. Wszystkie dzieci bardzo chętnie pozowały do pamiątkowego zdjęcia wraz z panią policjant i Sznupkiem. Na zakończenie dzieci podziękowały za dobre rady i wręczyły laurkę. Bardzo dziękujemy sierżant sztabowej Marcie Wnuk za wspaniałe i pełne atrakcji spotkanie.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 LISTOPADA 2017

Z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w szkole odbyła się uroczysta akademia. Odśpiewano Hymn Państwowy oraz ,,Rotę". Uczniowie zaprezentowali program artystyczny przypominający historyczne wydarzenia   Obok przypomnianych faktów uczniowie wysłuchali Pieśni Legionowych w wykonaniu chóru szkolnego. Całość przygotowali pani Monika Chłosta oraz panowie Andrzej Bubel, Damian Kot i Wiesław Foryś. Dyrektor szkoły pan Andrzej Wilk zachęcił wszystkich zebranych do udziału w obchodach Święta Niepodległości organizowanych na terenie Miasta Zawiercia.

 

CZAS I MIEJSCA PAMIĘCI

9 LISTOPADA 2017

Listopadowe święta, Zaduszki i Dzień Niepodległości, skłaniają nas do zadumy nad losem poległych w obronie Ojczyzny. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza w celu zapalenia zniczy i okazania szacunku osobom, które, jak głosi napis na płycie pomnika, walczyły za wolność naszą i waszą. Pamiętaliśmy również o zbiorowej mogile żołnierzy armii austro-węgierskiej, poległych w czasie walk toczonych w okolicach Kromołowa w 1914r. Nie minęliśmy obojętnie grobowca rodziny Zachertów, spoczywają w nim przecież obywatele, którzy przyczynili się do rozwoju naszej miejscowości, a także byli nie tylko świadkami, ale  również twórcami historii, czy to służąc w armii napoleońskiej, czy oddając życie w powstaniu listopadowym lub walcząc w powstaniu styczniowym.

 

PODSUMOWANIE AKCJI ,,PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT"

9 LISTOPADA 2017

Zgodnie z założeniem akcji przez cały miesiąc poświęcaliśmy szczególną uwagę zwierzakom. Po pierwsze przeprowadziliśmy zbiórkę karmy dla psów i kotów z zawierciańskiego schroniska. Uczniowie klas młodszych, w nagrodę za "okazane" serce, czyli  wykazanie się wrażliwością, mogli na chwilę za pomocą makijażu przeistoczyć się w wybranego przedstawiciela fauny. Choć królowały psy i koty, to uczennice ze szkolnej sekcji wolontariatu kreowały również inne stworzenia. Drugim działaniem było przeprowadzenie konkursu pod tytułem Mój Pupil. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i talentem, tworząc figurki, wykonując kolaże, robiąc zdjęcia lub rysując. W trosce o ochronę środowiska postanowiliśmy włączyć się w akcję czynnego recyklingu i, zamiast pozbywać się rzeczy, przekazaliśmy je nowym właścicielom. Sekcja wolontariatu zorganizowała loterię charytatywną na rzecz schroniska. Uzyskane środki przeznaczyliśmy na zakup obroży i smyczy. Ostatnim punktem planu było przekazanie zebranej karmy i środków. 8 listopada 2017r. przedstawiciele Małego i Dużego Samorządu wraz z opiekunami dostarczyli zgromadzoną pomoc dla potrzebujących zwierzaków. Dziękujemy serdecznie panu Danielowi Domagale za przewiezienie zebranych produktów do schroniska a wszystkim zaangażowanym w akcję życzymy dobrej energii i satysfakcji z podjętych działań.

,,SZNUPEK'' W PRZEDSZKOLU

9 LISTOPADA 2017

W dniu 9 listopada 2017r. nasze Przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście – pani Adrianna Mazur st.asp. KMP w Katowicach w towarzystwie Sznupka. Dzieci od najmłodszych lat zapoznawane są z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa i to właśnie  bezpieczeństwo dzieci było tematem naszego spotkania. Dzieci z oddziałów przedszkolnych przywitały się z Panią policjantką i obejrzały prezentację nt. ”Zuzia nie korzysta z pomocy nieznajomego”, oraz „Mam przyjaciela policjanta”. Dzieci chętnie wysłuchały  opowiadania o codziennej pracy policjanta. Policjantka omówiła wyposażenie służbowe , które to dzieci mogły własnoręcznie dotknąć, następnie dzieci śpiewem zaprosiły Sznupka, z którym wspólnie zaśpiewały i zatańczyły. Pojawienie się kolejnego gościa, wywołało entuzjazm wśród najmłodszych. Trwała dyskusja dotycząca przeróżnych tematów; odważniejsze dzieci musiały oczywiście dotknąć Sznupka i przekonać się, kto tak naprawdę ukrywa się w środku. Ich ciekawość w tym względzie nie została jednak zaspokojona i pozostało to tajemnicą. Dzieciaki bardzo chętnie dyskutowały o tym, co wolno, a co jest zabronione i wykazały się przy tym bardzo dużą wiedzą. Policjantka zwróciła również uwagę dzieci na inny istotny problem- kontakty z nieznajomymi osobami dorosłymi. I w tym względzie (na szczęście) dzieci nie zawiodły. Okazało się po raz kolejny, iż dzieci dużo wiedzą na ten temat. Kolejnym punktem spotkania były pamiątkowe zdjęcia ze Sznupkiem. Dzieci były bardzo zadowolone ze spotkania i w podziękowaniu wręczyły Pani policjantce i Sznupkowi przygotowane wcześniej laurki, a policjantka podarowała przedszkolakom opaski na rękę, naklejki, plany lekcji i kolorowanki. To było ważne wydarzenie  przedszkolne,  gdyż pozwoliło  zrealizować nadrzędny cel wychowawczy i dydaktyczny naszej placówki, jakim jest  troska o bezpieczeństwo naszych dzieci. Od dzisiaj każdy przedszkolak już wie, że policjant może być przyjacielem, który zawsze chętnie służy pomocą. Mamy nadzieję, że spotkanie na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków, a zdobyta wiedza i wrażenia będą niezapomniane.

 

KONKURS PLASTYCZNO TECHNICZNY

24 PAŹDZIERNIKA 2017

16 kwietnia odbył się międzyklasowy konkurs pt. „Jesienny stroik” zorganizowany przez Mały Samorząd. Zgodnie z regulaminem konkursu uczestnicy wykonali samodzielnie pod okiem wychowawców stroiki z dowolnych jesiennych skarbów. W efekcie twórczej pracy powstało wiele ciekawych prac, dzięki którym na szkolnych korytarzach zrobiło się jesiennie. Jury w składzie: pani Anna Pastuch, pani Agata Woźniak i pani Sabina Jarzyńska wyróżniło 15 prac. Właściciele wyróżnionych stroików – Aleksander Kwiecień, Iga Rembak, Szymon Jęsiek, Julia Wędzyńska, Wiktor Machowiak, Bartosz Wołek, Julia Fabrycy, Amelia Domagała, Klaudia Jadczyk, Klaudia Kakała, Arkadia Przybysławska, Julia Krupa, Zuzanna Waksmańska, Zuzanna Szczęsna, Kacper Pawlikowski - otrzymali dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy.

 

 PASOWANIE NA UCZNIA

20 PAŹDZIERNIKA 2017

 

Dzień 20 października był wyjątkowym dniem dla pierwszoklasistów, którzy złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Zanim oficjalnie dołączyli do społeczności szkolnej zaprezentowali swoje popisy wokalne i aktorskie. Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie przez ślubowania, po którym każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego przez Pana Dyrektora Andrzeja Wilka. Wychowawcy wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy a przedstawiciele Małego Samorządu pamiątkowe maskotki. Od rodziców  uczniowie otrzymali ,,kuferki obfitości". Po akademii wszyscy udali się na poczęstunek. Uroczystość była dla wszystkich ogromnym przeżyciem i ten dzień na pewno na długo zostanie im w pamięci.

WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA

20 PAŹDZIERNIKA 2017

20 października wybieraliśmy Przedstawiciela naszej szkoły do Młodzieżowej Rady Miasta. Zgodnie z wymogami uchwały RM funkcję Radnego może pełnić osoba w wieku od 13 do 18 lat. Swoje kandydatury zgłosili Miłosz Łągiewka z kl. II gimnazjum i Jakub Wesołowski z klasy 7.  Uczniowie SP nr 13 skorzystali z przysługującego im prawa głosu i dość licznie stawili się w bibliotece szkolnej, gdzie mieściła się siedziba Komisji Wyborczej. Wymaganą większość głosów w bezpośrednich i tajnych wyborach zdobył Miłosz Łągiewka. Młodemu Radnemu gratulujemy i  życzymy wielu sukcesów. Wierzymy, że będzie godnie reprezentował naszą szkołę we władzach samorządowych miasta.

MIŁOSZ ŁĄGIEWKA - RADNY MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA ZAWIERCIE

 ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

17 PAŹDZIERNIKA 2017

Złota polska jesień przyniosła piękną, słoneczną pogodę, toteż uczniowie klas pierwszych i trzecich wzięli udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka. Powodem do uhonorowania tego warzywa jest jego kulinarna popularność oraz wywołanie radości z twórczej aktywności. Główną atrakcją dla dzieci  było wykonanie kukiełek pt. „Ziemniaczane stworki". Na  korytarzowych parapetach pojawiły się jeże, smoki, jesienne pajace i inne stworki, ciesząc oczy dzieci i rodziców, którzy odwiedzają naszą szkołę. Uwieńczeniem zabaw plastycznych była degustacja pieczonych ziemniaków, które smakowały jak potrawy z najlepszej kuchni. Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje, apetyt dopisywał każdemu. Dziękujemy rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie ogniska i poczęstunku dla wszystkich uczestników imprezy. Ten jesienny  dzień, pachnący pieczonym ziemniakiem dostarczył  wiele radości i pozytywnych wrażeń

 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 PAŹDZIERNIKA 2017

13 października świętowaliśmy  (przed)Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się akademia, a także poczęstunek dla Nauczycieli i Pracowników szkoły, przygotowany przez Samorząd Uczniowski. W trakcie programu artystycznego, przedstawionego przez klasę 4b, widzowie mogli dowiedzieć się, jak dużą wartość ma edukacja, o czym przekonywali wybitni Polacy: Król Stanisław August Poniatowski, biskup Ignacy Krasicki, Tadeusz Kościuszko, Maria Skłodowska- Curie oraz Janusz Korczak. Pan Kleks namawiał do uczenia (się) przez zabawę, a Zosia Samosia czy Skarżypyta skłaniały do zastanowienia, co by było gdyby... szkoły nie było. Na tle barwnych dekoracji wykonanych przez panią Beatę Kowalczyk i Agnieszkę Krawczyk zaprezentował się chór szkolny prowadzony przez p. Wiesława Forysia oraz zespół taneczny przygotowywany przez p. Elżbietę Benc. Nie zabrakło oczywiście życzeń dla Szkoły, Dyrekcji, Nauczycieli i Pracowników oraz drobnych upominków, które miały stanowić remedium na jesienne smuteczki. Na akademii dyrektor szkoły wręczył wyróżniającym się nauczycielom nagrody. Otrzymali je panie Benc Elżbieta, Dudek Aneta, Dymek Magdalena, Pastuch Anna, Wojnarowicz Monika, Zadęcka Justyna oraz pan Wiesław Foryś. Gratulujemy nagrodzonym nauczycielom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości a po raz kolejny dziękujemy Rodzicom, którzy pomogli uczcić ten szczególny dzień.

 

MIESIĄC DOBROCI DLA ZWIERZĄT

10 PAŹDZIERNIKA 2017

Już wkrótce nadciągną zimne dni i noce, a kaprysy pogody okażą się szczególnie dotkliwe dla bezdomnych czworonogów. Jak co roku przeprowadzamy zbiórkę karmy dla zawierciańskiego schroniska. Dziewczęta ze szkolnej sekcji wolontariatu opracowały gazetkę pod hasłem Puszka dla głodnego brzuszka. Dzieci postarały się o przyozdobienie jej wizerunkami uroczych psiaków, a Samorząd Uczniowski będzie próbował zmobilizować uczniów do "wczucia się" w sytuację zwierzaków. Można będzie również pochwalić się swoim ulubieńcem, biorąc udział w konkursie  Mój Pupil (forma prac dowolna). Karmę można przynosić do końca października. Liczymy na wrażliwość i szczodrość Czytających te słowa.

DYSKOTEKA INTEGRACYJNA

5 PAŹDZIERNIKA 2017

Pierwszą dyskotekę w roku szkolnym 2017/2018 zorganizowaliśmy pod hasłem "Kolorowy zawrót głowy". Już przy wejściu niektórzy uczniowie zostali pokolorowani i przypisani do jednej z drużyn. Pierwszy konkurs miał na celu rozbawienie, zgranie, roztańczenie i nauczenie współpracy uczniów z różnych klas. Kolejną zabawą był "biały taniec"  i zgodnie z tradycją "panie wybierały panów". Klasyczny repertuar, czyli walc,  z którym mierzyli się uczestnicy, skłonił nas do zastanowienia, czy nie należałoby zorganizować zajęć tanecznych :). Później przez chwilę królowała niezastąpiona w integracji belgijka. Na koniec specjalnie "ustrojeni" chłopcy wzięli udział w konkursie tańca hula. Oczywiście w trakcie trwania dyskoteki uczniowie mogli szybko pokrzepić nadwątlone siły (niestety słodką) przekąską ze sklepiku, który chwilami przeżywał pradziwe oblężenie. Dziękujemy bardzo Rodzicom, którzy wsparli Samorząd, czyli finansowali,  często przygotowywane samodzielnie przez Uczennice, ciastka, ciastka, galaretki, babeczki i  muffinki.  Należą się również gratulacje uczniom, którzy zorganizowali świetną zabawę i zadbali o sprawny jej przebieg. Podkreślamy, że frekwencja przerosła nasze oczekiwania, gdyż było ponad 120 uczniów. Zapowiadamy, że następna dyskoteka na andrzejki.

 DZIEŃ CHŁOPAKA

29 WRZEŚNIA 2017

Dzień Chłopaka i Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

Życzymy Wam,  Chłopaki, by omijały Was draki.

By mądrość i woli siła w Waszym życiu stale gościła.

Byście zdrowi byli i by Dziewczyny Was lubiły :)

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Chłopaka.

                                      Dziewczyny z Trzynastki

 

Pewne daty sa już na stałe wpisane w kalendarz działań Trzynastkowego Samorządu. Takim wydarzeniem  jest niewątpliwie obchodzenie Dnia Chłopaka. Co roku dziewczyny składają życzenia swoim Kolegom oraz Nauczycielom i Pracownikom obsługi. W tym roku prezenty wręczano 29 września.  Chłopcy dostali smaczne (według reklamy ponoć również zdrowe:) upominki i mogli cieszyć się wyjątkową życzliwością koleżanek. Niesety, Panowie nie chcieli zmierzyć się w konkursie, którego celem było wyłonienie "Najlepszego Męskiego Głosu".  Nie wiadomo, czy żałują straconej okazji pokazania radiowych zdolności. Mimo wszystko przyłączyliśmy się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.  Co odważniejsi przdstawiciele uczniów zaprezentowali fragmenty ulubionych książek, czytając je przez szkolny radiowęzeł.  Mamy nadzieję na rozpropagowanie (nie tylko wśród Chłopców) mody na czytanie i życzymy  Chłopakom  wszystkiego najlepszego z okazji Ich święta.

   ,,PORATUJ MISIEM" FINAŁ AKCJI

27 WRZEŚNIA 2017

Ponoć reklama jest dźwignią handlu, sukces akcji gwarantuje odpowiednie zachęcenie. Udało się zebrać naprawdę wiele maskotek. Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy wykazali się życzliwością i wyobraźnią. Pluszaki przekazaliśmy do Powiatowej Straży Pożarnej w Zawierciu. I teraz możemy wykrzyknąć :,,Co to była za akcja!!!" Zobaczyliśmy ,,serce straży" ,czyli miejsce,  gdzie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia. Byliśmy świadkami próbnego alarmu i wiemy, że strażacy potrafią w 28 sekund  przygotować się do akcji. Wznieśliśmy się na drabinie 34 metry nad ziemię. Obejrzeliśmy samochód RT (Ratownictwa Technicznego) z oprzyrządowaniem). To była niezapomniana wizyta! Dziękujemy Panom Strażakom i Panu Prezesowi OSP Kromołów Andrzejowi Domagale, który poinformował nas o akcji i pomógł dostarczyć pluszakowy ładunek na miejsce. Mamy nadzieję, że maskotki będą jak najrzadziej potrzebne, a jeśli już to pomogą Dzieciakom przetrwać trudne chwile.

 

DYSKOTEKA INTEGRACYJNA

27 WRZEŚNIA 2017

27 września Mały Samorząd zorganizował dyskotekę integracyjną. Była zabawa, było głośno i było radośnie. Pod czujnym okiem opiekunów uczestnicy bawili się przy dźwiękach muzycznych hitów. Nie brakowało wesołych pląsów, dzięki którym zespoły klasowe integrowały się.

ZBIÓRKA MASKOTEK DLA DZIECI

22 WRZEŚNIA 2017

Sekcja wolontariatu Samorządu Uczniowskiego z fantazją rozpoczęła nowy rok szkolny. 22 września dziewczyny z klasy III b rozpropagowały akcję ,,Poratuj misiem'', której celem jest zebranie pluszaków dla dzieci poszkodowanych w wypadkach lub dotkniętych przemocą domową. Pomysłowe gimnazjalistki nie tylko przygotowały ciekawą gazetkę pod hasłem ,,Podaruj pluszaka dla dzieciaka", ale także w uroczych przebraniach rozdawały ulotki mające zachęcić i przypomnieć o akcji. Porzucone misie czy inne zalegające na półkach maskotki mogą pomóc i przynieść radość. Musimy tylko dać im szansę... i wygrać z naszym lenistwem, czyli przynieść je do szkoły.

 ŚWIATOWY DZIEŃ ORDERU UŚMIECHU

21 WRZEŚNIA 2017

Jedna z mądrości głosi, że uśmiech to najpiękniejsza rzecz, jaką może dać człowiek człowiekowi. Nie wiadomo, czy tym mottem kierowały się dzieci, ustanawiając 50 lat temu odznaczenie o nazwie Order Uśmiechu. Wierzymy, że mały uśmiech zmienia świat, a ponieważ obserwujemy go w naszej szkole na co dzień, więc dodatkowo dziś przygotowaliśmy tradycyjny, cytrynowy sprawdzian dla Dyrekcji, Nauczycieli i Pracowników szkoły. Nasi dorośli sprostali zadaniu. Choć musieli zjeść jedynie cząstkę owocu, to jesteśmy przekonani, że równie dobrze poradziliby sobie z pucharem kwaśnego soku. Niestety czasem to dzieci gorzej radzą sobie ze złym humorem, dlatego również młodsi uczniowie ćwiczyli uśmiechy, a żeby nie mieli zbyt łatwo, wcześniej również skosztowali cytryny. Mamy nadzieję, że dzisiejsza akcja oraz dawka witaminy C pozytywnie wpłynie na zdrowie, a przede wszystkim nastrój, Trzynastkowego Zespołu.

WYBORY OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

20 WRZEŚNIA 2017

20.09.2017r. w naszej szkole odbyły się wybory na opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Głosować mogli wszyscy zainteresowani uczniowie. Każdy mógł oddać jeden głos. Następnie zostały one zliczone przez komisję wyborczą. Drogą demokracji na Opiekuna Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2017/18 wybrana została Pani Magdalena Dymek. Serdecznie gratulujemy, życzymy owocnej pracy oraz wielu sukcesów!

WYBORY DO MAŁEGO SAMORZĄDU

20 WRZEŚNIA 2017

W dniu 20 września odbyły się w naszej szkole wybory do Małego Samorządu. W tym roku szkolnym zgłosiło się 15 kandydatów do Rady MS, którzy przygotowali plakaty wyborcze. Uczniowie klas pierwszych i trzecich oddali głos na wybranego przez siebie kandydata. Głosy zostały policzone przez uczniowską komisję wyborczą. Głosami  uczniów funkcję Przewodniczącego Małego Samorządu pełnić będzie Adrian Gryta,  Zastępcą Przewodniczącego zostały Julia Fabrycy i Arkadia Przybysławska a łącznikami Maja Dziub i Filip Hutnik.  Nowym władzom MSU gratulujemy i życzymy powodzenia w sprawowaniu swoich funkcji.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ EMOTIKONA

19 WRZEŚNIA 2017

19.09.2017r. z okazji Światowego Dnia Emotikona uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły mieli możliwość ukazania swoich emocji za pomocą samodzielnie zaprojektowanych emotikonów. Przy okazji można było pochwalić się swoim talentem artystycznym. Z ogromną radością zauważyliśmy, że prym wiodły zadowolone i uśmiechnięte buźki.

WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

16 WRZEŚNIA 2017

W dniach 13-18 września 2017r. uczyliśmy się w naszej szkole  demokracji. Na zebraniu przedstawicieli klas ustalono termin wyborów władz Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie, którzy zgłosili swoje kandydatury, mieli szansę przygotowania plakatów wyborczych, a 15 września wzięli udział w debacie. W trakcie spotkania z koleżankami i kolegami z klas 4-7 SP oraz II i III gimnazjum zaprezentowali siebie oraz swoje pomysły na uatrakcyjnienie roku szkolnego 2017/2018. W tym roku do rywalizacji wyborczej przystąpili: Julia Jarzyńska z kl.II, Anna Kolimaga z kl. IIIa, Andżelika Latacz z kl.5b,  Miłosz Łągiewka z kl. II oraz Maria Parla z kl. 5b. Wszyscy uczniowie mieli szansę wzięcia udziału w wyborach i oddania głosu  na  kandydata w sposób tajny i bezpośredni. Głosy zostały policzone przez uczniowską komisję wyborczą, a wyniki upublicznione.  Decyzją uczniów funkcję Przewodniczącej pełnić będzie Andżelika Latacz,  Zastępcą Przewodniczącej została Anna Kolimaga, a Skarbnikiem Julia Jarzyńska.  Nowym władzom Samorządu Uczniowskiego gratulujemy i życzymy wytrwałości w spełnianiu obietnic wyborczych.

PRAŻONKI Z PROFILAKTYKĄ

16 WRZEŚNIA 2017

Tradycyjne we wrześniu odbyła  się  impreza profilaktyczna  „Prażonki z profilaktyką”, która podsumowała ogólnopolską kampanię „Zachowaj Trzeźwy umysł” i otworzyła nowy rok profilaktyczny w roku szkolnym 2017/2018. Młodzież wszystkich zawierciańskich podstawówek rywalizowała w rozgrywkach sportowych. Uczniowie naszej szkoły zwyciężyli w przeciąganiu liny, a w rzutach do celu zajęli III miejsce. Odbyły się również rozgrywki dorosłych ze zwycięską drużyną w dwa ognie. Niestety w tym pojedynku dorośli nie mieli szans. Kiedy nagrody zostały rozdane wszyscy zasiedli do spożywania wcześniej przygotowanych prażonek. Było pysznie!  Do zobaczenia za rok.

 SPRZĄTANIE ŚWIATA

15 WRZEŚNIA 2017

Jak co roku włączyliśmy się w akcję ,,SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2017” pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Uczniowie naszej szkoły sprzątali teren wokół szkoły i najbliższej okolicy. Zebrano sporą ilość śmieci, która została wywieziona na wysypisko.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

4 WRZEŚNIA 2017

4 września odbyła się  akademia z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 oraz oficjalne otwarcie kompleksu rekreacyjno-sportowego, mieszczącego się w Zawierciu – Kromołowie przy Szkole Podstawowej nr 13.  Kapryśna aura nie pozwoliła w pełni wykorzystać możliwości nowych obiektów, więc licznie przybyli Goście, Rodzice, Nauczyciele oraz Uczniowie zgromadzili się na sali gimnastycznej. W części oficjalnej przywitano przybyłych gości;

Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Roberta Warwasa

Prezydenta Miasta Zawiercie Witolda Grima

Zastępcę Prezydenta Miasta Zawiercie Łukasza Konarskiego

Przewodniczącego Rady Miejskiej W Zawierciu Pawła Kaziroda

Radną powiatu zawierciańskiego Małgorzatę Machurę

Radnych Miasta Zawiercie

Małgorzatę Benc

Pawła Domagałę

Mariusza Golenię

Edmunda Kłóska

Grzegorza Kwietnia

Ewę Paluchowską

Michała Szotę

Marka Kozieła Dyrektora Miejskiego Zespołu Obsługi Ekonomiczno- Administracyjnej Szkół w Zawierciu

Wiesława Madeja zastępcę dyrektora Miejskiego Zespołu Obsługi Ekonomiczno- Administracyjnej Szkół w Zawierciu

Ks. Andrzeja Karczewskiego proboszcza parafii p.w. Św. Mikołaja w Kromołowie

Edytę Domagałę przewodniczącą Rady Rodziców

Włodzimierza Czecha przewodniczącego Samorządu Mieszkańców dzielnicy Kromołów

Druha Andrzeja Domagałę Prezesa OSP Kromołów

Stefana Rotarskiego Prezesa Firmy ANRO

Piotra Jurczyka Prezesa Firmy INTERCOR

Następnie miało miejsce odśpiewanie hymnu, wygłoszenie przemówień oraz  przecięcie wstęgi i symboliczne poświęcenie obiektu, a raczej jego potencjalnych użytkowników. W kolejnej części uczniowie zaprezentowali program artystyczny, w trakcie którego popisali się nie tylko umiejętnościami aktorskimi czy wokalnymi, ale także zademonstrowali układy taneczne i pokazy gimnastyczne.  Po akademii uczniowie udali się do klas a zaproszeni gości mieli okazję obejrzeć obiekty sportowe oraz poczęstować się okolicznościowym tortem. Mamy nadzieję , że magia „szczęśliwej Trzynastki” będzie towarzyszyć  uczestnikom uroczystości przez cały rok szkolny,  zarówno w pracy jak i w czasie aktywnego wypoczynku, najlepiej na terenie nowych boisk, siłowni czy placu zabaw.

OGŁOSZENIE !!!

DYREKCJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 13 W ZAWIERCIU INFORMUJE, ŻE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 OBĘDZIE SIĘ W DNIU 4 WRZEŚNIA O GODZINIE 930 .

O GODZINIE 800 W KOŚCIELE P.W. ŚW. MIKOŁAJA W  KROMOŁOWIE ODBĘDZIE SIĘ MSZA ŚWIĘTA. WSZYSTKICH SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

 

rok szkolny 2016/2017

rok szkolny 2015/2016

rok szkolny 2014/2015

rok szkolny 2013/2014

rok szkolny 2012/2013

rok szkolny 2011/2012

rok szkolny 2010/2011

rok szkolny 2009/2010

rok szkolny 2008/2009

rok szkolny 2007/2008 - II semestr

rok szkolny 2007/2008 - I semestr