ŚWIĄTECZNA PACZKA

10 GRUDNIA 2018

Chcielibyśmy, aby dla Wszystkich, nadchodzące Boże Narodzenie było czasem spokoju i radości. Niestety, nie możemy sprawić, by świat był idealny. Na miarę naszych możliwość, we współpracy z Zespołem Folklorystycznym Kromołowianie, jak co roku, zorganizowaliśmy akcję Świąteczna Paczka. 10 grudnia dostarczyliśmy zgromadzone przez uczniów artykuły spożywcze do Pałacyku nad Wartą.  Następnie uczennice, działające w szkolnym wolontariacie, wraz z Paniami z Zespołu przygotowały paczki, które trafiły do Potrzebujących. Oprócz podstawowych artykułów, takich jak mąka, cukier, kasza, makaron czy olej przekazaliśmy także przetwory oraz słodycze czy środki czystości. Sądzimy, że oprócz zawartości, obdarowywani docenią przede wszystkim wrażliwość, którą wykazali się  niosący pomoc. Dziękujemy Wszystkim uczniom i ich Rodzicom za okazane serce.

SZLACHETNA PACZKA

8 GRUDNIA 2018

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Aliny Miszczyk i pani Moniki Chłosty wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka” . Osobą wybraną przez naszą szkołę został pan Wiesław , który niedawno stracił pracę i miał wypadek. Akcja polegała na zbiórce odzieży w szczególności kurtki zimowej oraz butów, żywności trwałej i chemii, a także zbiórce pieniężnej na zakup papy na przeciekający dach, piłę mechaniczną i wiertarkę. Zebrane rzeczy zostały przekazane w sztabie „Szlachetnej Paczki” wolontariuszce pani Paulinie, która przekazała paczki i potrzebne rzeczy panu Wiesławowi.

MIKOŁAJ 2018 W SZKOLE I PRZEDSZKOLU

6 GRUDNIA 2018

 ANDRZEJKI 2018 W SZKOLE I PRZEDSZKOLU

30 LISTOPADA 2018

Dokładnie w andrzejki, czyli w wigilię imienin Andrzeja, bawiliśmy się na szkolnej dyskotece. Zgodnie z tradycją nie zabrakło wróżb, choć z uwagi na bezpieczeństwo ( i ewentualne skargi niezadowolnych:) zrezygnowaliśmy z lania wosku. Można było oczywiście poznać imię ukochanego czy ukochanej lub przekonać się, co szykuje dla nas los. A ponieważ losowi czasem trzeba pomóc, zorganizowaliśmy konkursy i zabawy, w których należało wykazać się m.in. otwartością, odwagą, talentem do tańca oraz umiejętnością współdziałania. Czasem zadania wymagały również dodatkowych zdolności, np. poczucia równowagi, balansowania na jednej nodze czy wyćwiczonych mięśni. Nadwątlone siły można było zregenerować, posilając się przygotowanymi łakociami. Mamy nadzieję, że pozytywne wrażenia większości uczestników zabawy, będą miłym preludium do zbliżających się mikołajek i Świąt (o wywiadówce nie wspominając ;).

Tegoroczna zabawa andrzejkowa odbyła się 28 listopada. Andrzejki rozpoczęły się pokazami  tanecznymi przedstawicieli  Szkoły Tańca - YOUCANDOIT Dance Studio Zawiercie. Wszyscy obserwowali wyczyny tańczących z wielkim zainteresowaniem. Na zakończenie prezentacji uczniowie zostali zaproszeni do wspólnego tańca. Skakali i tańczyli jak kto potrafił, nikomu nie brakowało energii. W dalszej części andrzejkowy wieczór za sprawą wróżb był pełen tajemniczego uroku. Uczniowie mieli okazję nie tylko potańczyć i poskakać ale również na chwilę mogli oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat przepowiedni. Zabawa była udana, wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełnią im się andrzejkowe wróżby.

W piątek (30.11) przedszkolaki z oddziałów 5 i 6-latków przeniosły się w magiczny świat wróżb andrzejkowych. Przedszkolne sale zamieniły się w magiczne krainy, do których wkroczyły piękne wróżki i gustowni czarodzieje. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość – tę bliższą – co dostaną od Mikołaja, i tę dalszą – kim zostaną w przyszłości. W takim dniu nie mogło zabraknąć tańca i zabawy oraz słodkiego poczęstunku. Ten magiczny dzień był okazją do poszerzenia wiedzy na temat zwyczajów tego święta. Nasze „Andrzejki” były pełne radości i niespodzianek. Ta wesoła zabawa dostarczyła wielu przeżyć i emocji uczestnikom spotkania. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.

 AKCJA DLA SCHRONISKA

29 LISTOPADA 2018

Choć listopad długo rozpieszczał nas ładną pogodą, doskonale wiedzieliśmy, że aura bywa kapryśna, a jesienne i zimowe chłody są szczególnie dotkliwe dla bezpańskich psów oraz kotów. Jak co roku zorganizowaliśmy pomoc dla zwierząt w zawierciańskim schronisku. Udało się zgromadzić karmę oraz fundusze na zakup potrzebnych akcesoriów. Dzięki działaniom szkolnego wolontariatu uczniowie mogli wspomóc porzucone czworonogi. 26 listopada przedstawiciele uczniów wraz z opiekunami udali się do schroniska, gdzie przekazali zebrane produkty. Niestety ilość zwierząt w schronisku wskazuje na to, że ludzie jeszcze muszą popracować nad poczuciem odpowiedzialności. Na szczęście niektórzy wykazują się życzliwością i wrażliwością, za co serdecznie dziękujemy. Aby zwrócić uwagę na los zwierząt, Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs fotograficzny pt. Mój szczęśliwy pupil. Mogliśmy podziwiać urocze koty, psy, a nawet ,,śmiejącego się'' konia i komentującą rzeczywistość świnkę morską. Najlepsze prace wykonali: Weronika Tokarska (kl.8), Arkadia Przybysławska (kl.4b), Bartosz Kwiatek (kl.5b). Gratulujemy wszystkim, którzy chcieli   zaprezentować swoich ulubieńców.

 

 

TEATRZYK W PRZEDSZKOLU

29 LISTOPADA 2018

Dnia 29 listopada 2018 r. pani bibliotekarka z Pedagogicznej Biblioteki w Zawierciu odwiedziła grupy 5-cio i 6-cio  latków. W ramach akcji „Czytamy dla Niepodległej”  zaprezentowała  „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie” z wykorzystaniem japońskiego teatrzyku obrazkowego Kamishibai. Przedszkolaki zapoznały się również z różnicami i podobieństwami między książką obrazkową a książką „tradycyjną”, oraz utrwaliły sobie symbole narodowe Polski. W podziękowaniu za mile spędzony czas dzieci  wręczyły Pani bibliotekarce laurki.

FAMILIADA

26 LISTOPADA 2018

26 listopada 2018 roku w MOK  w Zawierciu odbył się IX konkurs FAMILIADA   pod hasłem „W świecie magii Harrego  Pottera” . W konkursie uczestniczyły czteroosobowe drużyny czwartoklasistów z wszystkich zawierciańskich podstawówek. W konkursie oceniana była wiedza nt. koligacji rodzinnych  wiedza nt. HIV/AiDS ,  bezpieczeństwa oraz znajomość serii „Harrego Pottera”.  Popisywaliśmy się zdolnościami plastycznymi wykonując czarodziejską różdżkę, projektując magiczny talizman, lepiąc z gliny czarodziejskie zwierzątka. Czas konkursu umilały nam występy uczniów i uczennic z  I LO im. St. Żeromskiego oraz pokazy  iluzji.  Nie obyło się też bez jazdy na czarodziejskiej miotle. Chociaż nie stanęliśmy na podium , bo zajęliśmy czwarte miejsce to bawiliśmy się doskonale.  Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami sponsorowanymi przez biuro Pełnomocnika Prezydenta Miasta Zawiercie ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii.  Za rok spotkamy się po raz  dziesiąty.

MOJA MAŁA OJCZYZNA

26 LISTOPADA 2018

Z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Międzynarodowego Projektu Piękna Nasza Polska Cała klasy młodsze realizowały jedno z zadań - konkurs plastyczny pod hasłem "Moja mała Ojczyzna". Komisja konkursowa uwzględniając oryginalność ujęcia tematu konkursowego oraz walory artystyczne wyłoniła zwycięzców – miejsce I – Zofia Gąsiorowska i Zofia Duda, miejsce II – Wiktoria Zielińska i Dominik Czernek, miejsce III – Natalia Golenia i Maja Dziub, wyróżnienie – Karol Wołek i Oliwia Szlachta. Autorzy zwycięskich prac otrzymali dyplomy i drobne upominki. Dziękujemy Rodzicom naszych uczniów za włączenie się do konkursu i pomoc dzieciom w wykonaniu prac.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

23 LISTOPADA 2018

W piątek 23 listopada grupa OA,OB i 5- latków obchodziła „Dzień Pluszowego Misia”. W tym dniu dzieci przyniosły z domu swoje ulubione maskotki. Chętnie opowiadały o swoich przytulankach.      Oglądały bajkę z cyklu „Miś Uszatek”. Wszyscy chętnie bawili się przy piosenkach o misiach –  „Pokochaj pluszowego misia”, „Misie szare” itd. oraz próbowali „małe co nieco” czyli słodki miodek. Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

DZIEŃ ZIEMNIAKA

23 LISTOPADA 2018

23 listopada 2018r. w grupach dzieci 2,5-3-letnich i 3-4-letnich odbył się Dzień Ziemniaka, w którym dzieci do przedszkola przyniosły ziemniaki. Były ubrane w barwach tego warzywa. Największą atrakcją tego dnia było samodzielne wykonanie przez dzieci jeża z ziemniaków, a także degustacja ziemniaków i produktów ziemniaczanych. Nauczycielki przedstawiły dzieciom, jakie korzyści ma dla organizmu spożywanie tego warzywa oraz jakie potrawy można przygotować z ziemniaków. Na pamiątkę tego dnia dzieci własnoręcznie wykonane jeże zabrały ze sobą do domu. 

 WIZYTA PANI WETERYNARZ

21 LISTOPADA 2018

21 listopada 2018r. oddziały przedszkolne odwiedziła Pani Sylwia - weterynarz z Przychodni Weterynaryjnej „Dawet” w Zawierciu.. Celem spotkania było poznanie pracy weterynarza i zdobycie wiedzy na temat dbania i pielęgnowania zwierząt domowych, a także kształtowania postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt. Pani weterynarz na spotkanie przyprowadziła ze sobą pieska- pudelka „Pimpusia”, co wprawiło przedszkolaków w ogromny zachwyt.  Dzieci dowiedziały się również co zawiera torba lekarska. Mogły obejrzeć i dotknąć sporo przedmiotów i narzędzi lekarskich, którymi na co dzień posługuje się pani Sylwia, m.in: rękawiczki lekarskie, plastry, kolorowe opatrunki, stetoskop oraz różnych rozmiarów strzykawki , dostosowane do rozmiarów zwierzęcia. Dzieci przez moment mogły wcielić się w rolę lekarza. Dużą frajdą dla dzieci była możliwość posłuchania za pomocą słuchawek lekarskich, jak bije serce zwierzątka. Pani doktor opowiedziała dzieciom na czym polega jej praca oraz uświadomiła, że zwierzęta, tak jak ludzie, też chorują i cierpią, a czasem wymagają pomocy i leczenia. Dzieci dowiedziały się jak opiekować się psami , kotami i innymi zwierzętami, jak poznać kiedy zwierzak jest chory i kiedy przyprowadzić go do weterynarza. Przypomniała również jak ważne dla zdrowia pupila są szczepienia ochronne. Przedszkolaki bardzo chętnie dzieliły się także spostrzeżeniami dotyczącymi zwierząt, które posiadają w domu, szczególnie obserwacjami dotyczącymi psów. W ramach podziękowania za wizytę dzieci wręczyły pani doktor własnoręcznie przygotowane laurki.

WIZYTA PANI DOKTOR

13 LISTOPADA 2018

W dniu 13.11.2018r. do naszego przedszkola zaprosiliśmy panią doktor, która opowiedziała przedszkolakom na czym polega jej praca.  Okazało się, że wizyta u lekarza wcale nie jest taka straszna, a badanie bolesne. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały przekazywanych informacji oraz oglądały  przyrządy lekarskie. Na koniec pani doktor podziękowała dzieciom za cierpliwość i wręczyła dzieciom kolorowe naklejki Dzielnego Pacjenta. W podziękowaniu za wizytę dzieci obdarowały gościa upominkiem.  Serdecznie dziękujemy pani doktor za odwiedziny.

OGŁOSZENIE !!!

INFORMUJEMY, ŻE DZIEŃ 12 PAŹDZIERNIKA (PONIEDZIAŁEK) JEST DNIEM WOLNYM OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO -  WYCHOWAWCZYCH. W TYM DNIU SZKOŁA I PRZEDSZKOLE BĘDĄ ZAMKNIĘTE.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

9 LISTOPADA 2018

Takie święto zdarza się raz na 100 lat, więc z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie SP 13 podjęli  wiele działań, by upamiętnić tak doniosłe wydarzenie. Już we wrześniu, w trakcie szkolnego festynu, SU zorganizował konkurs plastyczny pt. Tu wszędzie jest moja Ojczyzna, korespondujący z inną ważną datą. Tegoroczny jubileusz Polski zbiegł się bowiem w czasie z 825-leciem Kromołowa. Uczniowie SP połączyli więc siły z lokalnymi organizacjami samorządowymi i 8 listopada brali udział w spotkaniu mieszkańców najstarszej dzielnicy Zawiercia, które odbyło się w Pałacyku nad Wartą. Przybywający goście zostali obdarowani okolicznościowymi koltylionami a następnie mogli obejrzeć występy artystyczne.  Przedstawiciele młodzieży zaprezentowali program, w którym nie zabrakło informacji historycznych, wierszy, patriotycznych piosenek oraz poloneza Pożegnanie ojczyzny koncertowo zagranego przez Karola Bielaka. W czasie uroczystości przypomnieli historię powstania miejscowości, a Pan Dyrektor zaprezentował w formie multimedialnej informacje o losach Kromołowa. Uczniowie mieli możliwość posłuchania zespołu  Super Nutki, Zespołu Folklorystycznego Kromołowienie oraz piosenek w wykonaniu członków Towarzystwa Sympatyków Kromołowa, a także uczestniczyli w ceremonii wręczania pamiątkowych medali osobom zaangażowanym w działania na rzecz Kromołowa.  9 listopada obchody Święta Niepodległości przeniosły się na teren szkoły. Tutaj również odbyła się uroczysta akademia, w trakcie której dodatkowo zaprezentowł się zespół taneczny oraz ogłoszono wyniki konkursu plastycznego i wręczono nagrody.  O godzinie 11:11 wszyscy przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji śpiewania Hymnu. Cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego z wielkim zaangażowaniem odśpiewali zarówno ci młodsi uczniowie, jak i gimnazjaliści, a także nauczyciele i pracownicy szkoły. Później udało się poćwiczyć pracę zespołową i z wielkim entuzjazmem oraz radością wykonać meksykańską falę. By pozostawić po sobie ślad, uczniowie SP 13 zasadzili dąb, który ma być pamiątką obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Warto jeszcze podkreślić, że wspólne działania, które podejmowane były z okazji święta, potwierdzają, że prawdziwe mogą być słowa piosenki mówiące, że wszyscy Polacy to jedna rodzina.

 

 

DZIEŃ MARCHEWKI

26 PAŹDZIERNIKA 2018

25 października w grupie dzieci 3 letnich oraz 4 letnich odbył się Dzień Marchewki. W tym dniu dominował kolor pomarańczowy, szczególnie w ubiorze dzieci i pań. Z przyniesionych warzyw nauczycielki zrobiły pyszny sok, który wszyscy wypili ze smakiem. Nie obyło się również bez chrupania pysznego warzywka. Wspólnie wysłuchaliśmy piosenki o urodzinach marchewki i bawiliśmy się w rytm melodii. Dzieci obejrzały również edukacyjny film o tym że marchewkę należy jeść codziennie ponieważ jest bardzo zdrowa. Na pamiątkę marchewkowego dnia, wszyscy zabrali do domu samodzielnie wykonaną pracę „Wyklejankę marchewkową”. 

 

JURAJSKA GRUPA GOPR

26 PAŹDZIERNIKA 2018

W dniach od 22.10.2018 do 26.10.2016 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w programie prowadzonym przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe pod nazwą „Bądź jak ratownik, bądź jak harcerz”. Akcja adresowana jest do uczniów szkół podstawowych z terenu działania Grupy Jurajskiej GOPR. Jurajscy ratownicy przeprowadzili dla każdej z klas od 4 do 8 i trzeciej gimnazjum 2 godzinne szkolenie z zakresu podstaw udzielania pierwszej pomocy. W trakcie zajęć uczniowie poznali zasady  jak prawidłowo należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Druga część zajęć poświęcona była zasadom  jak należy zachować się, gdy trzeba pomóc sobie lub komuś, kto skręcił nogę czy złamał rękę. Szkolenie prowadzone przez profesjonalnych ratowników, którzy na co dzień mają styczność z takimi sytuacjami cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Cieszymy się, że nasi uczniowie mogli uczestniczyć w takim szkoleniu i poszerzyli swoją wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

WIZYTA STRAŻY MIEJSKIEJ

24 PAŹDZIERNIKA 2018

Grupy przedszkolne w dniach 23, 24 października 2018r gościły przedstawicieli Straży Miejskiej w Zawierciu, którzy opowiadali o swojej pracy. Głównym celem spotkania było utrwalenie wiedzy wśród przedszkolaków na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu i w domu, a także wdrażanie u dzieci obowiązku ich przestrzegania. Podczas pogadanki dzieci zapoznały się z pracą strażnika, oglądały elementy umundurowania i wyposażenia. Przedszkolaki miały okazję wykazać się wiedzą na temat znajomości bezpieczeństwa na drodze, funkcji sygnalizacji świetlnej oraz przejścia dla pieszych. Ponadto dzieci uczyły się bezpiecznych zachowań i postaw podczas  spotkania z obcym psem. Strażnik krok po kroku zaprezentował dzieciom pozycję „żółwia”, która minimalizuje ewentualne uszkodzenia ciała podczas potencjalnego ataku psa. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem, pod czujnym okiem strażników, przećwiczyły i utrwaliły sobie tę pozycję. Nasi goście przypomnieli zasady dotyczące kontaktów z osobami nieznajomymi. Utrwalono numery alarmowe. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze z aktywnym udziałem dzieci. Na koniec spotkania dzieci i nauczyciele podziękowali Strażnikom za złożoną wizytę i wręczyli  laurki.

PASOWANIE NA UCZNIA

19 PAŹDZIERNIKA 2018

Zgodnie z tradycją w dniu 19 października miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia - Ślubowanie. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe, w obecności przybyłych gości, dyrekcji szkoły, wychowawców i rodziców niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak przedstawili program artystyczny, podczas którego zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. W dalszej części programu pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, w którym obiecali, że zawsze będą godnie reprezentować szkołę, zachowywać się kulturalnie, z szacunkiem traktować kolegów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły oraz sumiennie wykonywać obowiązki ucznia. Po uroczystej przysiędze zostali pasowani dużym „czarodziejskim”  ołówkiem przez pana Dyrektora Andrzeja Wilka i tym samym zostali oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominki od starszych kolegów i koleżanek. Nie zabrakło też upominków od Rodziców. Dodatkową niespodzianką był słodki podarek od przedstawiciela władz miasta reprezentowanego przez zastępcę prezydenta Miasta Zawiercie Marka Borowika oraz odblaski przekazane przez PZU. Po skończonej akademii nasi bohaterowie zostali poddani sesji zdjęciowej a potem udali się na zorganizowany przez rodziców słodki poczęstunek, który upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Uroczystość dostarczyła wszystkim dużo wzruszeń i przeżyć. Jesteśmy przekonani, że ten szczególny dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci. Życzymy pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i pracowników szkoły.

DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

12 PAŹDZIERNIKA 2018

W dniu 12 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Były życzenia i słowa podziękowań dla wszystkich pracowników Naszej szkoły. Całość przygotowali uczniowie pod kierunkiem pań Małgorzat Grabowskiej, Sabiny Jarzyńskiej, Agaty Uznańskiej pana Damiana Kota i Wiesława Forysia..

CENTRUM NAUKI KOPERNIK

4 PAŹDZIERNIKA 2018

W dniu 4 października nasz absolwent Piotr Czarnojańczyk odwiedził naszą szkołę i przekazał nam prezent w postaci eksponatu do nauki anatomii człowieka, podarowany przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Miało to związek z zorganizowanym przez Piotra przyjazdu tzw. Naukobusa, czyli mobilnego Centrum Nauki Kopernik. Przez dwa dni wystawę w Zawierciu odwiedziło ponad 500 osób. Wypadła ona tak dobrze, że Centrum postanowiło przekazać jeden z eksponatów wystawy - właśnie człowieka anatomicznego. Bardzo się cieszymy, że Piotr pamiętał o swojej pierwszej szkole. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowe skorzystają na tym miłym geście!

DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

4 PAŹDZIERNIKA 2018

4 pażdziernika 2018r. odbyła się dyskoteka, której celem była wspólna zabawa uczniów klas 4-8 SP i klasy III gimnazjum. W trakcie imprezy można było zjeść coś smacznego, wziąć udział w konkursach i oczywiście potańczyć. Niestety musimy zauważyć, że nie wszyscy uczniowie klas młodszych wiedzieli, jak należy zachowywać się na tego typu zabawach. Niespożytą energię najmłodszych uczestników dyskoteki trzeba było przekierowywać z zabawy w berka w powtarznie układów choreograficznych, co z kolei nie wzbudziło entuzjazmu młodzieży. Uczestnicy imprezy dość dobrze bawili się w trakcie konkursów. I tak pojawili się na parkiecie "Zawołani Tancerze", którzy demonstrowali swoje umiejętności w tańcu z koleżankami odnalezionymi dzięki wpisom w karnecikach. Wyłoniliśmy również najlepszych "Szalonych Stylistów", potrafiących zupełnie odmienić wygląd wybranych modelek. Pierwsza dyskoteka w roku szkolnym 2018/2019 cieszyła się dużym zainteresowaniem i pozostaje tylko mieć nadzieję, że następna będzie równie popularna oraz bardziej udana.

 

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

4 PAŹDZIERNIKA 2018

Z okazji 100 lecia  Niepodległości Polski uczniowie klas 1 i 2 oraz przedszkolaki biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „ PIĘKNA NASZA POLSKĄ CAŁA” .  Realizując projekt dzieci  pod opieką nauczycieli muszą wykonać wiele zadań.   Jednym z nich było wsadzenie „Drzewa Pamięci”. 4 października uroczyście wsadziliśmy nasze ’’Drzewo Pamięci”. Pod korzenie drzewa / jarzębina/ włożyliśmy szklany słoik, a w nim schowaliśmy kartki z odciskami  palców  naszych przedszkolaków oraz grupowe zdjęcie uczniów klas młodszych. Znalazło się tez miejsce na drobną maskotkę. Za 50 lat, a może 100 lat ktoś odkopie nasz słoik i odkryje nasze „ skarby”.  Przed jarzębiną została umieszczona tabliczka upamiętniająca całe zdarzenie.

,,ZWIERZAKI - LIŚCIAKI"

3 PAŹDZIERNIKA 2018

Pod takim tytułem Mały Samorząd zorganizował jesienny konkurs plastyczny. W szranki stanęli uczniowie klas pierwszych i drugich. Celem konkursu było dostrzeżenie możliwości wykorzystania darów jesieni jako materiałów plastycznych oraz rozwijanie twórczej wyobraźni. Zadanie uczestników polegało na wykonaniu dowolnie wybranego przez siebie zwierzęcia z liści. Uczestnicy pracowali z wielkim zaangażowaniem, w wyniku którego wyczarowali bogaty świat zwierząt. Prace były ciekawe, pomysłowe i trudne do ocenienia. Jednak jury w składzie: p. Agata Woźniak, p. Anna Pastuch i p. Patrycja Przewłocka kierując się zgodnością dzieła z tematem konkursu, pomysłowością i estetyką wykonania wybrało laureatów:

I miejsce:

klasa 1a – Martyna Walczak

klasa 1b – Szymon Wędzyński

klasa 2a – Filip Hutnik

klasa 2b – Maja Dziub

II miejsce

klasa 1a – Wiktor Kwapisz

klasa 1b – Hanna Wencel

klasa 2a – Antonina Pala

klasa 2b – Jakub Łyko

III miejsce

klasa 1a – Wiktor Paś

klasa 1b – Alicja Mazur

klasa 2a – Bartosz Burnicki

klasa 2b – Małgorzata Szymalak

Laureatom serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w konkursie.

 

  http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php/kuratorium/aktualnosci/1-pazdziernika-2018-ogolnopolski-dzien-tornistra/

BEZPIECZNI PO ZMROKU

27 WRZEŚNIA 2018

27 września 2018r. punktualnie o godzinie 10:00 przedszkolaki i uczniowie klas młodszych przystąpili do udziału w akcji edukacyjnej „Bezpieczni po zmierzchu” organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Zawierciu.  Głównym celem akcji było zwiększenie poziomu wiedzy dzieci na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zadanie plastyczne, które mieli wykonać, polegało na kolorowaniu ilustracji przedstawiającej sytuację, w której dziecko jest uczestnikiem ruchu drogowego.  Akcję „Bezpieczni o zmierzchu” poprzedziły spotkania z dzielnicowym Kromołowa st. sierż. Adrianem Piechulskim, który rozmawiał o wszystkich zagrożeniach, z jakimi mogą się spotkać dzieci w szkole, domu, na placu zabaw i na drodze.  Spotkanie umożliwiło dzieciom uzyskanie odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań.

 PRAŻONKI Z PROFILAKTYKĄ

21 WRZEŚNIA 2018

22września po raz kolejny odbyły się prażonki z profilaktyką. Siódmoklasiści  rywalizowali między sobą w różnych konkurencjach sportowych. Uczniowie naszej szkoły zdobyli II miejsce w przeciąganiu liny. Wszyscy uczestnicy profilaktycznego  spotkania otrzymali upominki w postaci książki „Mały książę”. Na zakończenie imprezy wszyscy zasiedli do konsumpcji pysznych prażonek. Wśród zgromadzonych uczniów dało się zauważyć zadowolenie z miło spędzonego czasu. Za rok spotkamy się ponownie.

FESTYN Z OKAZJI 825 LAT KROMOŁOWA

21 WRZEŚNIA 2018

Ostatni, ciepły dzień lata postaraliśmy się wykorzystać jak najlepiej. 21 września uczniowie i nauczyciele. SP 13 wzięli udział w festynie w ramach obchodów 825-lecia najstarszej dzielnicy Zawiercia. W programie nie zabrakło turniejów sportowych (rozgrywki w ringo, rzuty do celu, międzyklasowe zmagania w piłce nożnej), konkursu plastycznego pt. Tu wszędzie jest moja Ojczyzna, występów karaoke, pokazu akrobatycznego czy wspólnego tańca. Dzieci mogły korzystać ze zjeżdżalni, kul w basenie, trampolin oraz "szczura" (zabawki sprawdzającej ich refleks i koordynację ruchową). Uczniowie klas młodszych, wykorzystując różnobarwną kredę, udowodnili wszystkim, że Droga do szkoły może być kolorowa. Emocjonującym wydarzeniem był mecz rozegrany przez drużynę Gwiazd  (w składzie: Damian Czapla, Damian Kot, Wiktoria Szewczyk, Pan Dyrektor Andrzej Wilk, Szymon Żak) oraz reprezentację klas 7 i 8. W trakcie imprezy w szkole pojawili się niezwykli goście, a mianowicie przedstawiciele drużyny siatkarskiej Aluron Virtu Warta Zawiercie. Mieliśmy przyjemność spotkać się z  trenerem Dominikiem Kwapisiewiczem oraz Krzysztofem Rejno i Kamilem Semeniukiem. Sportowcy odpowiadali na pytania dzieci i młodzież,y następnie sprawdzili ich wiedzę oraz zaprezentowali swoje umiejętności. W czasie festynu można było uwiecznić swoją podobiznę w Fotobudce, a także zregenerować siły, częstując się napojami, owocami lub warzywami w ramach akcji Trzymaj Formę , pod hasłem Smaczne i zdrowe przetwory warzywne oraz owocowe. Można było także zjeść lody czy kiełbaski, oraz spróbować naleśników z różnymi dżemami, powidłami czy marmoladą. Pogoda dopisała, humory również, nie zabrakło energii i chyba zabawa była udana. Dziękujemy firmie IGLO, firmie LIBRA, państwu Jędrszczyk, klubowi  Aluron Virtu Warta Zawiercie oraz wszystkim zaangażowanym w zorganizowanie festynu.

 

FOTO BUDKA

   

SPRZĄTANIE ŚWIATA

21 WRZEŚNIA 2018

W ramach akcji ,,Sprzątanie Świata" nasza szkoła czynnie włączyła się do akcji mającej na celu uświadamianie,że dbałość o nasze środowisko naturalne to sprawa nas wszystkich. Ilość zebranych śmieci świadczy, że jeszcze dużo pracy przed nami i nie każdy niestety to rozumie. a śmieci tych raczej nikt obcy nam nie podrzucił. Dbajmy wszyscy o nasze środowisko!

 

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY ,,PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"

20 WRZEŚNIA 2018

Dzieci z oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 13 w Zawierciu przystąpiły do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”. We wszystkich grupach powstały kąciki patriotyczne, co było pierwszym zrealizowanym zadaniem projektu. Kolejnym zadaniem było wysłanie do organizatorów projektu pocztówki swojej miejscowości, celem wykonania z nadesłanych pocztówek mapy Polski „Piękna nasza Polska cała”. Następnym zrealizowanym zadaniem projektu było zorganizowanie wycieczki  „Szlakiem historii”. Grupa 5- latków i grupa 0B w dniu 20 września udały się na spacer po dzielnicy, którego celem było poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, architektury i tradycji.

 

 

JESIENNE PODCHODY

20 WRZEŚNIA 2018

Jesień jest porą roku, która stwarza wiele okazji do aktywnej zabawy, toteż 20 września z inicjatywy Małego Samorządu uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w Jesiennych Podchodach. Zabawa miała miejsce w pobliskim lesie. Uczestnicy zostali podzieleni na 5 – osobowe drużyny, których zadaniem było znalezienie skrzętnie ukrytych w lesie części jesiennego obrazka i ułożeniu ich w całość. Wygrywała drużyna, która jako pierwsza znalazła wszystkie części swojego obrazka i złożyła go poprawnie w całość. Dzieci musiały wykazać się umiejętnością współpracy i sprawnością fizyczną potrzebną do biegania po lesie. Po poszukiwaniach nadszedł czas na wesołą rywalizację w konkurencjach sportowych – było między innymi toczenie opon i rzucanie szyszkami do celu. Na koniec zabawy na uczestników czekała nagroda w postaci płonącego ogniska, na którym każdy piekł kiełbaskę. Czas szybko minął w radosnej atmosferze. Wszyscy nieco zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do szkoły. Bardzo dziękujemy Rodzicom za wspaniałe przygotowanie leśnej polany i ogniska oraz za pomoc dzieciom w pieczeniu kiełbasek.

 WYBORY OPIEKUNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

19 WRZEŚNIA 2018

19 września odbyła się kolejna część wyborów. Tym razem uczniowie mieli zdecydować, kto zostanie Opiekunem Samorządu. Był to właściwy sprawdzian demokracji, wymagający odrobiny zaangażowania i poświęcenia wolnego czasu na długiej przerwie. W głosowaniu wzięło udział 74 uczniów. W tym roku opiekunem samorządu ponownie została wybrana pani Magdalena Dymek. Mamy nadzieję, że współpraca będzie owocna, a Samorząd zrealizuje wiele ciekawych zadań.

 

DNI DEMOKRACJI WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

18 WRZEŚNIA 2018

W dniu 18 września 2018 roku odbyły się wybory Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci prezentowali siebie i swoje pomysły na plakatach, z którymi mogli zapoznać się inni uczniowie. Wzięli oni udział  w bezpośrednich, tajnych wyborach, przeprowadzonych w obecności specjalnie powołanej Komisji. W głosowaniu uczestniczyło 239 osób. Oddano 238 ważnych głosów. Decyzją większości funkcję Przewodniczącej pełnić będzie Julia Jarzyńska z klasy III gimnazjum, Zastępcą został Adrian Gryta z klasy 4c, a zadania sekretarza oraz skarbnika przejmują Amelia Rejek i Aleksandra Owczarek z klasy 8.

  BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

6 WRZEŚNIA 2018

W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” w dniu 6 września do naszej szkoły przybył funkcjonariusz policji z zawierciańskiej drogówki i spotkał się z uczniami klas pierwszych. Podczas spotkania przekazał najmłodszym porady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. Nie była to jedynie wiedza teoretyczna – mundurowy udał się z dziećmi na przejście dla pieszych, by poćwiczyć i utrwalić prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. 

OGŁOSZENIE !

DYREKCJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 13 INFORMUJE, ŻE SPOTKANIA Z WYCHOWAWCAMI ODBĘDĄ SIĘ W DNIU 13 WRZEŚNIA 2018 .

O GODZINIE 1630 - ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE

O GODZINIE 1700 KLASY 1-8 SP, 3 GIMNAZJUM

SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej i uzyskania szerszej informacji w sprawie naboru do szkól ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020.

https://men.gov.pl/rekrutacja

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

3 WRZEŚNIA 2018

W dniu dzisiejszym odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018-2019. Zaprezentowano licznie zgromadzonym uczniom i ich rodzicom program artystyczny przygotowany przez uczniów klas szóstych pod kierunkiem pań Marioli Piotrowskiej, Elżbiety Benc pana Damiana Kota i Wiesława Forysia. Dyrektor szkoły Andrzej Wilk życzył wszystkim wielu sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym.

         

 OGŁOSZENIE

DYREKCJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 13 W ZAWIERCIU INFORMUJE, ŻE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 OBĘDZIE SIĘ W DNIU 3 WRZEŚNIA O GODZINIE 900 .

O GODZINIE 800 W KOŚCIELE P.W. ŚW. MIKOŁAJA W  KROMOŁOWIE ODBĘDZIE SIĘ MSZA ŚWIĘTA.

 

INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI PRZEDSZKOLNYCH I KLAS PIERWSZYCH.

DYREKCJA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 13 W ZAWIERCIU INFORMUJĘ, ŻE SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA RODZICÓW DZIECI Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH ORAZ KLAS PIERWSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 29 SIERPNIA 2018 ROKU (ŚRODA) O GODZINIE 17 00 NA SALI GIMNASTYCZNEJ W TUTEJSZEJ SZKOLE. SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH.

 

1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł, które będą mogli przeznaczyć na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć.

Wnioski o świadczenie z programu można składać online już od 1 lipca br. Nabór wniosków w formie papierowej rozpocznie się miesiąc później – 1 sierpnia br. Ostateczny termin mija 30 listopada br.

do pobrania ulotka informacyjna

rok szkolny 2017/2018

rok szkolny 2016/2017

rok szkolny 2015/2016

rok szkolny 2014/2015

rok szkolny 2013/2014

rok szkolny 2012/2013

rok szkolny 2011/2012

rok szkolny 2010/2011

rok szkolny 2009/2010

rok szkolny 2008/2009

rok szkolny 2007/2008 - II semestr

rok szkolny 2007/2008 - I semestr