11 LISTOPADA

8 listopada 2019

DZIEŃ DYNI

31 października 2019

31 października w grupie 0a niewątpliwą gwiazdą dnia była dynia. Głównym celem naszego dyniowego dnia była integracja oraz rozwijanie współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji między dziećmi. Zorganizowaliśmy zabawy z wykorzystaniem dyni – podawanie dyni z zagadkami, slalom pomiędzy dyniami, przeskoki przez dynię oraz celowanie woreczkiem w dynię. Następnie dzieci z zapałem wykonywały dyniową pracę plastyczną. W ramach zajęć z języka angielskiego dzieci zapoznawały się ze zwyczajami związanymi z Halloween.  Nie zabrakło wspólnego tańca oraz częstowania się cukierkami. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy co można zobaczyć na  zdjęciach.

WYCIECZKA DO KIELC – ENERGETYCZNE CENTRUM NAUKI I CENTRUM LEONARDA da VINCI

31 października 2019

30 i 31 października klasy pierwsze, drugie i trzecie uczestniczyły w wycieczce do Kielc. Celem wyjazdu było kształcenie umiejętności samodzielnego wykonywania eksperymentów oraz doświadczeń naukowych, a przez to myślenia przyczynowo – skutkowego oraz uatrakcyjnienie i wzbogacenie procesu nauczania. Pierwszym z miejsc, które odwiedziliśmy, było Energetyczne Centrum Nauki. Oglądaliśmy wystawę „Energia”, laboratorium „Generator Mocy”, Energetyczny Ogród oraz Audytorium wraz z kinem 3D. Na wystawie znajdowało się prawie 30 stanowisk, gdzie można było eksperymentować  do woli. W ECN nie ma takich zakazów jak w innych muzeach, całość  nastawiona jest na poznawanie przez interakcję. Można było samodzielnie stworzyć obwód elektryczny lub pobawić się dużym transformatorem Tesli. Z wielkim zaangażowaniem uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w warsztatach programowania ozobotów a uczniowie klas pierwszych w warsztatach pokaż mi swój kolor a powiem ci kim jesteś – o kwasach i zasadach. Drugim odwiedzonym miejscem było Centrum Leonarda da Vinci,  gdzie wszystkie eksperymenty naukowe można było przeprowadzić  samemu, a służyły do tego bardzo ciekawe eksponaty, które zmieniły zdobywanie wiedzy w zabawę. Kręcąc się na karuzeli Koło Fizyka można było poznać działanie siły odśrodkowej, uderzając w Dzwony Rurowe zrozumieć zjawisko fali stojącej, a wprawiając w ruch kule na Kołysce Newtona pojąć  zasady zachowania pędu i energii. Były też takie stanowiska interaktywne jak Harfa Świetlna, Koło Chomika, Wir Wodny, Wielka Dmuchawa, Lejek Grawitacyjny, Komnata Amesa czy Telegraf Akustyczny. Uczniowie obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawiała pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Prezentowała również czynniki, które najczęściej zakłócają i powodują osłabienie ciała. Wystawa miała na celu uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Na wystawę składało się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Wyjazd przyniósł dzieciom wiele radości i pozytywnych emocji, każdy znalazł tam coś dla siebie, dotknął, doświadczył, sprawdził i zapamiętał. Stanowiska interaktywne i urządzenia zbudowane na wystawie zachwycały wszystkich.

UMIEM RATOWAĆ

29 października 2019

To projekt realizowany wspólnie z OSP Kromołów przy wsparciu finansowym powiatu zawierciańskiego. Uczniowie naszej szkoły poza teoretycznymi informacjami mieli możliwość samodzielnego udzielania pierwszej pomocy, a dzeki nowoczesnenu sprzętowi mogli przekonać się o skuteczności swoich działań. Całości towarzyszyła wystawa prac plastycznych wykonana przez uczniów.

PAMIĘTAMY

29 października 2019

„Jest taki dzień w roku...
Kiedy refleksja w serce się wkrada,
deszczowy zazwyczaj i zimny...
dzień...1-ego listopada.

To taki czas zadumy,
modlitwy nad zmarłych duszami.
Choć ICH już nie ma wśród nas...
kochamy nadal, więc pamiętamy”.
Autor: Orchidea*

W dniu 29 X 2019r. tuż przed dniem Wszystkich Świętych, uczniowie z kl. 0a oraz klasy 1a i 1b wraz                  z opiekunami wybrali się na cmentarz parafialny w Kromołowie, aby odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza. Dzieci zostały poinformowane jak należy zachowywać się w tym szczególnym miejscu zadumy i hołdu dla wszystkich zmarłych. Poznały też historię tego miejsca i zapaliły znicze. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obserwowali także, jak wiele starań wkładają ludzie porządkując groby swoich najbliższych. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego oraz patriotycznego, która pozostanie uczniom w pamięci.

* źródło: http://wiersze.kobieta.pl/wiersze/swieto-zmarlych-297668

CENTRUM NAUKI KOPERNIK

28 października 2019

W dniu dzisiejszym Pan Piotr Czarnojańczyk absolwent naszej szkoły, członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego wspólnie z Panem Prezydentem Łukaszem Konarskim ponownie odwiedzili naszą szkołę i przekazali nam prezent z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie a mianowicie zestaw do zadań laboratoryjnych dotyczących wody. To kolejna po zestawie anatomicznym pomoc dydaktyczna dla naszych uczniów. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie skorzystają z tego zestawu. Serdecznie dziękujemy.

PASOWANIE NA UCZNIA

24 października 2019

POWITANIE JESIENI

16 października 2019

Tradycją Małego Samorządu stało się witanie jesieni. Kiedy zaczyna się jej królowanie, uczniowie klas 1-3 udają się na jesienną wyprawę do lasu. W tym roku czekało na dzieci przyjemne zadanie - zbierały znalezione w lesie jesienne dary, z których potem układały postać pani Jesieni. Na leśnej polanie pojawiło się kilka pięknych, pomysłowych i barwnie ubranych postaci. Praca była dość wyczerpująca. Pomocne w regeneracji sił okazały się pyszne prażonki przygotowane i upieczone przez Rodziców i Dziadków. Pogoda sprzyjała leśnym zabawom, ale czas płynął nieubłaganie i trzeba było wracać do szkoły.

DZIEŃ NAUCZYCIELA

14 października 2019

W tym roku Dzień Edukacji wyglądał nieco inaczej niż zwykle. Uczniowie klas drugich - w tajemnicy przed nauczycielami – przygotowali dla wszystkich niespodziankę. Nauczyciele otrzymali bilety, będące zaproszeniem w podróż do nieznanych krain. Prowadząca zapraszała uczestników podróży na środek sceny a tam przewodnicy odczytywali im zadania do wykonania. Podróż była bardzo ciekawa, wszyscy wykonali powierzone im zadania i w nagrodę otrzymali pamiątkową sowę z mottem: „Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć”.

 DYSKOTEKA INTEGRACYJNA

3 października 2019

,,Pierwsze koty za płoty’’. Za nami dyskoteka integracyjna, która odbyła się w czwartek 3 października. Uczniowie klas 5-8 mogli pobawić się przy muzyce, wziąć udział w konkursach. Zorganizowane zabawy miały na celu integrację społeczności uczniowskiej. ,,Taniec w ciemno’’ pomógł nieśmiałym znaleźć partnerkę do tańca, a kolejny konkurs wykazać się umiejętnościami tanecznymi. Choć nie obyło się bez drobnych kłopotów technicznych a zainteresowanie wydarzeniem nieco przerosło oczekiwania organizatorów, pierwszą dyskotekę w nowym roku szkolnym można uznać za bardzo udaną.
 

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września 2019

Od SuperBabeczek dla SuperChłopaków - superciasteczka.
30 września dla wszystkich Chłopaków, także tych nieco starszych  ,z okazji Ich Święta Samorząd Uczniowski przygotował drobny upominek. Oprócz życzeń pomyślności, sukcesów, zdrowia i radości Panowie zostali także poczęstowani muffinkami. W myśl ludowego powiedzenia: ,,Przez żołądek do serca'', dziewczyny z SP nr 13 strały się zdobyć i oczywiście okazać sympatię pozostałej części szkolnej populacji.

RAJD JURAJSKA JESIEŃ

28 września 2019

28 września grupa uczniów z SP nr 13 wzięła udział w rajdzie Jesień Jurajska zorganizowanym przez PTTK Zawiercie. Pokonanie pieszo trasy z Karlina przez Podzamcze do Ryczowa okazało się bardzo przyjemną formą spędzenia sobotniego dopołudnia. Wszyscy trzymali kciuki za bezdeszczową aurę i na szczęście nie trzeba było pokonywać 10-kilmotrowej trasy w przemoczonych ubraniach. Po drodze uczestnicy mieli okazję do przejścia przez jaskinię u podnóża Góry Birów oraz zobaczenia ruin strażnicy rycerskiej z XIV wieku. Wszystkim dopisywał humor a przysposobiony po drodze ,,Wujaszek-Kijaszek'' i zakupione na mecie Książeczki Turysty będą motywować do kolejnych wędrówek.

WYBORY MAŁEGO SAMORZĄDU

22 września 2019

W dniu 17 września odbyły się w naszej szkole wybory do Małego Samorządu. W tym roku szkolnym do Rady MS zgłosiło się 11 kandydatów. Przygotowali oni autoportrety, dzięki którym można było ich bliżej poznać. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich oddali głos na wybranego przez siebie kandydata. Głosy zostały policzone przez uczniowską komisję wyborczą. Głosami  uczniów funkcję przewodniczącego Małego Samorządu pełnić będzie Karol Burzyński,  zastępcą przewodniczącego została Antonina Czapla a łącznikami Zuzanna Fertacz i Jan Zasuń.  Nowym władzom MSU gratulujemy i życzymy powodzenia w sprawowaniu swoich funkcji.

WIZYTA U STRAŻAKÓW

22 września 2019

Wizyta u strażaków, występ Zespołu ,,Kromołowianie" i pyszne prażonki.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

20 września 2019

 

Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w akcji, która od wielu lat propaguje dbałość o środowisko naturalne. Ilość zebranych śmieci świadczy o tym, że konieczna jest dalsza edukacja w tym zakresie.

 WYBORY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

17 września 2019

17 września 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 wybierali swoich przedstawicieli. Na zebraniu samorządów klasowych, które odbyło się 10 września, postanowiono, że tak jak w ubiegłych latach wybory powinny mieć charakter powszechny. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała specjalnie powołana komisja. Przewodniczącym Szkoły został Szymon Turczyn. Funkcję Zastępcy pełnić będzie Wiktoria Milewska. 19 września odbyły się wybory opiekuna Samorządu. Większość osób wyraziła chęć współpracy z p. Magdaleną Dymek. Gratulujemy wybranym.

OGŁOSZENIE
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 13 w Zawierciu informuje, że spotkania z rodzicami odbędą się w dniu 12.09.2019 (czwartek) o godzinie 17.00. Serdecznie zapraszamy.

 

PODZIĘKOWANIA

Serdecznie dziękujemy Państwu Oldze i Stefanowi Król za wsparcie finansowe dla naszej szkoły. Wieloletnia współpraca i pomoc udzielana przez firmy KRÓLMET i GONAR pozwoliła nam na realizację wielu ciekawych pomysłów związanych z edukacją naszych uczniów. Tak będzie i tym razem. Dziękujemy!

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE

WIZYTA POLICJANTA

6 września 2019

W dniu dzisiejszym klasy pierwsze odwiedził policjant z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. Tematem spotkania była bezpieczna droga do szkoły. Pierwszoklasiści zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

2 września 2019

Podręczniki na rok szkolny 2019/2020

rok szkolny 2018/2019

rok szkolny 2017/2018

rok szkolny 2016/2017

rok szkolny 2015/2016

rok szkolny 2014/2015

rok szkolny 2013/2014

rok szkolny 2012/2013

rok szkolny 2011/2012

rok szkolny 2010/2011

rok szkolny 2009/2010

rok szkolny 2008/2009

rok szkolny 2007/2008 - II semestr

rok szkolny 2007/2008 - I semestr